08.únor

DRUHY ÚCHOPŮ TYČE | ZÁMKOVÝ, STŘÍDAVÝ, TRHAČKY

posted by Aleš Lamka

Všichni milujeme mrtvý tah, správně? Rozhodně ano.

Je to cvik u kterého lze použít velkou váhu a dokázat si, jak silní borci a nebo borkyně opravdu jsme.

Dnes nebudeme rozebírat samostatnou techniku cviku, to jsme udělali v těchto dvou článcích.

Mrtvý tah sumo

Mrtvý tah klasika

 

Úchop nadhmatem

Základní úchop, který bychom se měli snažit použít tak často, jak to jen půjde. Nebude tvořit žádné svalové dysbalance díky různým vytočením. Budeme zlepšovat sílu úchopu. Neriskujeme poranění bicepsů. Brzy ale zjistíte, že váš úchop není dostatečně silný. Vaše záda a nohy ještě sílu mají, tyč vám ale pomalu vykluzuje. V tomto případě je nutno zařadit některý další z úchopů, abychom se zbytečně neomezovali ve výkonu.

Úchop střídavý

Pokročilý styl uchopení tyče, který se často u mrtvých tahů používá. Díky tomuto úchopu dokážete vytvořit kroutící moment úchopu dvěmi různými směry a díky tomu vám tyč nebude vykluzovat. Bohužel má ale svá negativa. Je zde šance na poranění bicepsu na ruce, která se dlaní dopředu.

Hlavní problém s tímto úchopem je takový, že zapojujete malinko jinak jednu a druhou polovinu těla. Bude vás to lehce vytáčet jedním směrem. Tím riskujete budování svalových dysbalancí, pokud nebudete střídat ruce. Tímto úchopem se na jednu stranu můžete díky různě působícím silám omezovat ve výkonu. Když byste se zkusili přitáhnout na hrazdě tímto stylem, půjde vám to? Věřím, že moc ne. Proto jsme osobně od tohoto úchopu upustil a volím některý z následujících dvou.

Úchop zámkový

Velmi náročný úchop, který bude zpočátku hodně nepříjemný. Úchop bude podobný klasickému. Musíme ale mezi tyč a prsty narvat palec. Pnutím prsty přitisknou palec o tyč a díky tomu dokážeme tyč držet bez vyklouznutí. Doporučuji palec přitisknout maximálně dvěmi prsty. Hledat přesnou pozici a postupně si na lehčích vahách na ni zvyknout. Dejte čas palci na přizpůsobení. Tento úchop je u těžkých vah vhodný na jedna a tři opakování maximálně. Pak to začíná být již velmi nepříjemné. Díky nadhmatovému úchopu nebudujeme dysbalance, využívám rovného těla na výkon a neriskujeme poranění bicepsů.

Úchop za pomocí trhaček

Pokročilý úchop, který nás připoutá k tyči a díky tomu dokážeme zvednout mnohem těžší váhu. Úchop zůstane stále nadhmatem a tím čerpáme všechny benefity z předchozího bodu. Nevýhoda je, že snižujeme zapojení síly našeho vlastního úchopu a díky tomu ho nebudeme tolik zlepšovat a připravovat na výkon. Někdo rád přijde k tyči, ve stoje se nadechne, zpevní a vykoná pohyb. Díky nutnému času, který je potřeba na namotání trhaček je tento postup znemožněn.

 

Záleží tedy vždy na vašich preferencích. Dokud dokážete držet správnou techniku mrtvého tahu, tak jsou všechny úchopy vlastně správně. Jen si vybrat ten svůj.

Přeji hodně síly, ať to roste! Video zde: 

KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ