07.leden

PRASÁCKÝ vs ZDRAVÝ JÍDELNÍČEK NA EFEKTIVNÍ NABÍRÁNÍ SVALŮ 3

posted by Aleš Lamka

Nabírání svalové hmoty lze dosáhnout několika způsoby. Který je správný, efektivní a zdravý?

 

Prasácká nabírací fáze = velký surplus kalorií, spousta cheat mealů

Mínusy

Budeš méně zdravý = zvýšíš rychle cholesterol, tlak krve, zvyšuješ riziko cukrovky, protože bagruješ kupu sacharidů a tuků. Riskuješ vytahanou kůži a strie.

Nebudeš do těla dostávat správné množství soli, draslíku, vitamínů a minerálů, což povede k držení vody a problémy s tlakem krve.

Budeš tlustý a to rychle. Bude to vypadat blbě a nestihneš být dlouhou dobou v nabírací fázi, což je potřeba pro optimální svalový růst. Svaly rostou dlouho, ne přes noc anebo v rámci týdnů.

Budeš těžko kontrolovat správné rozložení makroživin, protože cheat mealy se blbě měří.

Extrémní kalorický přebytek nijak zvlášť neurychlí budování svalové hmoty oproti lehkému přebytku.

Zhoršíš si hormonální balanc – velké procento tuku na těle snižuje testosteron, zvyšuje estrogen a zhoršuje se citlivost na inzulín, což snižuje využití živin pro budování svalové hmoty a zlepšuje ukládání energie do tuku.

Fyzička bude v háji rychleji, což bude nepříjemnější pro život a bude tě to omezovat i ve fitku při výkonu.

Budeš mít špatné trávení a bude to nepříjemné všechno sníst, ujíst. Budeš se cítit plný, přežraný, nafouknutý, divný a budeš to chtít vzdát.

Budeš tlustý a tím pádem budeš muset mít těžkou a tvrdou dietu. Případně hooodně dlouhou a pomalou dietu. Ani jeden případ není úplně ideální na udržení svalů, není příjemný po psychické stránce, a nakonec ani pro dobrou formu. Zbytečně budeš riskovat katabolismus a návrat na původní úroveň.

 

Bonusy

Na začátku budeš mít větší výkony, budeš silnější a plnější! Bohužel to potrvá jen chvíli. Do té doby, než se po dietě tělo srovná, vyrovná a nepřesune se do té nepříjemnější, přehnaně a nekontrolovatelně přesycené fáze.

Téměř žádné další nejsou, vyjma pár zázračných výjimek. Několika málo lidem, kteří to opravdu potřebují díky geneticky hyperrychlému metabolismu a tím pádem jinak nenaberou ani prd.

Ti lidé mají úžasnou genetiku, nebudou nabírat moc tuku a většinu jídla se se jim zázračně podaří dobře přeměňovat na svaly a výkon. Kolik lidí to bude? 0,1 % z nás.

 

 

Pomalá nabírací fáze = rozumný kalorický surplus, cheat meal jednou za čas

Mínusy

Náročnější na udržení. V nabírací fázi chce člověk volnější ruku, vrátit se k normálnímu životu a ochutnávat. Dopřát si to, co normálně v dietě nesmí. Pokud chceš perfektní nabírací pomalou fázi – musíš se kontrolovat a nic nepřehánět. Být co nejpoctivější.

Bude to trvat déle. Bude to vypadat, že občas stojíš na místě a nikam se nehýbeš. Svalová hmota se ale opravdu buduje v rámci maximálně pár desítek gramů týdně. Zbytek je voda, glykogen a tuk. Nesmíš to uspěchat, musíš to vydržet.

Nelze očekávat žádné rapidní skoky. V tomto režimu budeš hlavní problém pouze ty, tvá vůle a poctivost.

 

Bonusy

Máš pod kontrolou vitamíny, minerály, makra, kalorie a dodáváš tělu přesně to, co potřebuje v ideální časy. Což je nejen zdravější pro tělo, ale většinou i lepší pro úroveň energie a tím i lepší výkony.

Jsi v kalorickém přebytku, což bude dostačující pro budování nové svalové hmoty.

Trávení budeš mít pod kontrolou, protože víš přesně co a kdy jíš. Budeš moci poslouchat tělo a dělat drobné úpravy, aby to bylo v pořádku, cítil ses perfektně a neměl s ničím problémy.

Pomalé nabírání váhy a tím rozumné držení formy. Budeš se cítit lépe po vizuální stránce.

Nebudeš zbytečně nabírat přebytek zbytečného tuku, což povede k delší době v nabírací fázi.

Nebudeš zhoršovat hormonální balanc.

Nebudeš muset po ukončení držet přehnaně dlouhou dietu a tím je větší šance na dotažení do konce a udržení svalové hmoty.

Stále můžeš jednou za čas zajít s přáteli či rodinou na něco nezdravého a užívat si normálně volnější režim a život.


Na video se můžeš podívat ZDE 
KOMENTÁŘE
V
Vojtěch Šmíd | 06. 01. 2021

Supr video :), akorát mi asi unikla informace o kolik kcal bychom měli být ve zdravé nabírací fázi v plusu. Možná to bylo řečeno, jen jsem to nepostřehl.

ODPOVĚDĚT
P
Patrik Suchý | 26. 06. 2021

Někde jsem slyšel do 500 kcal v přebytku max. Asi to nebylo v tomto videu, ale nejspíš to tak bude. Záleží na tom, kde máš udržovací kcal...

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ