13.červen

Opasek s přezkou | správné použití a využití | Aleš Lamka

posted by Aleš Lamka
 

V dnešním článku si zkusíme přiblížit správné využití a použití opasků při cvičení. Vysvětlíme si pár základních principů, které bychom měli znát, pokud se rozhodneme opasek do tréninku zařadit a budeme chtít jeho vlastnosti využít naplno!

U těžkých komplexních cviků, jako je například mrtvý tah, dřep, bench press a další, se opasek využívá hned z několika důvodů. Nezařazoval bych ale jeho využití hned od začátku. Začátečníci by při prvních pokusech těchto cviků měli opasek zcela jistě nechat ležet stranou. Soustředit se na osvojení dokonalé techniky za využití lehkých vah a při vyšším počtu opakování. Až osvojíte techniku tak, že k tyči dokážete přijít, postavit se a provést cvik skoro poslepu, začnete přemýšlet o svých maximálních výkonech při jednom až pěti opakování, nastane jeho čas!

 

Riziko poranění páteře

U těchto cviků se dají zvedat obrovské váhy, které jsou mnohdy i několikanásobek vlastní tělesné hmotnosti. I při správném technickém provedení začínají vznikat větší rizika poranění, a to především ve středu těla, hlavně páteře. Opaskem dokážeme celou tuto oblast zpevnit a udržet zpevněnou po celou dobu cviku. Tím pomoci zádovým vzpřimovačům a břišní stěně, držet správnou bezpečnou pozici i při maximálních výkonech.

 

Lepší výkon

Každý chceme zvedat o pár kilo více než zvedáme, že? Při správném využití opasku toho lze docílit. Správným nadechnutím a zatnutím břišní stěny do opasku dokážeme zpevnit celý střed těla mnohem lépe, než bychom kdy dokázali bez opasku. Vytvoříme tím pevný střed těla jako skála a tato kritická část nám již nebude bránit v naložení pár kil navíc.

IMG_1472-horz

 

Tyto dva body teď určitě zní velmi slibně, ale vedou k dalším dvěma důležitým poznámkám.

 

Správné utažení

Aby šly výhody opasku využít na maximum, musí být utažen velmi, velmi pevně! Pokud si opasek nasadíte již v šatně a ještě k tomu na mikinu, asi to k ničemu nebude. Pás bych nasazoval pouze v nutných případech, a to jsou pouze maximální výkony. Opasek těsně před cvikem vždy pořádně utáhněte a po docvičení série vždy rozepněte. To nás vede k základním typům opasků.

Opasky na suchý zip – osobně bych ho neriskoval, co když se rozepne uprostřed dřepu s 200 kily na zádech? Rozhodnutí nechám na vás.

Opasek se sponou – používal jsem ho velmi dlouho, ale zapínání na maximální utažení a následné rozepínání dalo vždy hodně zabrat a není to úplně příjemné, když po docvičení nejde popadnout dech a vy musíte vydat poslední zbytek sil a dechu na rozepnutí.

Opasek s přezkou – používám ho poslední dobou a již ho nedám nikdy z ruky. Pevnostní vlastnosti stejné jako u opasku se sponou. Utažení a zapnutí můžete nastavit ještě těsněji než obvykle, námaha při zapínání a odepínání je minimální a trvá asi sekundu!

IMG_1476-horz

 

Ochabování středu těla?

Spousta lidí tvrdí, že nebude opasek používat, protože kvůli jeho používání ochabuje břišní stěna. Dle mého názoru se při správném použití (utažení a výdechu + zpevnění do opasku) a provádění těžkých cviků (mrtvý tah a dřep) tato část těla procvičí ještě možná lépe než při klasickém cvičení břišního svalstva. Máte na zádech třeba i 200 kg těžkou činku. Myslíte, že váš střed těla je při tom díky opasku uvolněný, relaxuje a popíjí kafe na terase? Nemyslím si! Každopádně volba je na každém z vás. Já jsem již dávno rozhodnutý.

Osobně doporučuji vyzkoušet a používat opasek s přezkou. Pokud chcete pořádné utažení s rychlou manipulací, nic se tomu nevyrovná.

I když se tento opasek jmenuje "powerlifterský", může ho využít KAŽDÝ.

Odkaz přikládám zde! --- http://fitnessdk.cz/cs/fitness-opasky/950-fitness-opasek-s-pkovou-pezkou.html

 

Zde se můžete podívat na názornou videoukázku

KOMENTÁŘE
M
Mr Rashid Baig | 28. 08. 2020

Dear Sir, We are manufacturers and exporters of all kind of top quality sportswear and sports goods. Our first and last aim to get customer satisfaction from products quality and delivery time all the time. We have very good and reason able offers. So please we request you to visit our website at www.mwkingintl.com and find your interested products. If you have custom design then also we can produce in very reasonable prices according to your requirement. Hope will get a good opportunity for start business with your company. Waiting your kind and fruitful reply, Miss, Sonia Bajwa International Sales | Export Dept. ******************************** MW King® International Co Street Talwara Mughlan near union council Jammu road Sialkot 51310 PK. Tel. +92 52 4564707-3 / Fax. +92 52 4564704 / Mobil. +92-300-9629270 - NTN/FTN Member No. 2870190-9 - Sialkot Chamber of Commerce Member No. A-25793 - REX Registration No. PKREXPK28701909 - ISO 9001-2015 No. 2964-A www.mwkingintl.com info@mwkingintl.com

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ