28.listopad

GRANÁTOVÉ JABLKO

posted by Lukáš Novotný

GRANÁTOVÉ JABLKO

Granátové jablko nejen skvěle chutná, ale má i pozitivní vliv na naše zdraví. Zlepšuje trávení, čistí cévy, chrání srdce a brání před infekcemi.

 

Nutriční hodnoty:

Energie

Tuky - 1,17g

Sacharidy - 14,7 g

Bílkoviny - 1,67 g

Celý přehled všech nutričních faktorů naleznete ZDE.

 

Co granátové jablko obsahuje?

Granátová jablka obsahují cca 77 % vody, vápník, fosfor, železo, hořčík, velké množství sodíku, draslíku, cukrů, organické kyseliny (zejména kyselinu citrónovou), z vitamínů jsou významně zastoupeny vitamín B (B1, B2 a B3) a C, v menší míře pak i vitamín A ve formě provitamínu (karotenoidů); obsahují také 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin.

 

Jak působí na náš organismus?

Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Působí antisepticky a protizánětlivě. Granátové jablko má příznivý vliv na sliznici trávicího traktu. Stahuje ji a má protizánětlivý účinek díky taninům, které se nachází hlavně v kůře granátového jablka a v membránách mezi červenými zrníčky.

Granátové jablko čistí tepny. Neusazují se v nich škodlivé látky a neucpávají se. Díky těmto vlastnostem je granátové jablko skvělé proti ateroskleróze. Také zabraňuje hromadění tuku v orgánech a snižuje cholesterol a tlak. Toto ovoce zlepšuje krvetvorbu a účinně pomáhá při hemeroidech a křečových žilách.

Látky obsažené v granátovém jablku pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi a přispívají tím k udržování zdravého srdce a cév. Rovněž podporují imunitní systém. Granátové jablko, má silné antioxidační účinky, nejen díky obsahu punikalaginů, které jsou přítomny ve šťávě a slupce ovoce.

Může pomoci v boji proti rakovině (prostaty, prsu, tlustého střeva). Některé studie prokazují, že extrakt z granátových jablek může zpomalit množení rakovinných buněk a dokonce u nich vyvolat apoptózu (buněčnou smrt). Díky protizánětlivému účinku, může být ovoce účinné i při léčbě artritidy a bolesti kloubů, ale také pomáhá redukovat zánět ve střevě a upravovat tak trávení.

Extrakt z granátového jablka zlepšuje také kvalitu spermií a zabraňuje jejich oxidačnímu poškození. Šťáva může pomoci zlepšovat paměť. Pro sportovce by mohlo být zajímavé, že extrakt může mít pozitivní vliv na lepší výkon při cvičení, díky obsahu nitrátů. Granátové jablko je také využíváno v kosmetickém průmyslu. Extrakt ze semínek pomáhá zpomalovat proces stárnutí pokožky.

·       protizánětlivě

·       protirakovinné

·       detoxikačně

·       podporuje imunitu

·       podporuje krvetvorbu

·       pročišťuje ledviny i játra

·       snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu

·       omlazující a regenerační účinek

·       působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním

 

Po přečtení výše uvedených řádků může tato potravina působit jako nějaké super-potravina. Je třeba vše brát s rezervou a určitě nespoléhat, že po konzumaci granátového jablka se vyvarujete všem výše zmíněným problémům. I přesto je ale granátové jablko velice prospěšné pro naše tělo a rozhodně nám jednou zas čas určitě prospěje.

Pokud byste měli zájem přečíst si více o granátovém jablku přikládám odkazy na rozsáhlé studie o této potravině.

Potent health effects of pomegranate

Activity in health promotion and cancer prevention

Vasculoprotective Effects of Pomegranate

Clinical Applications of Pomegranate

The impact of supplementation with pomegranate fruit

 

KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ