Izolované cviky

SKROLUJTE

Izolované cviky jsou takové, kde je využíván pouze jeden kloub a je zde většinou zacíleno na jednu svalovou skupinu či sval. Touto definicí se izolovaný cvik liší od komplexního, který je tvořen z dvou či více pracujících kloubů a svalů.

Klasickým příkladem pro izolační cvičení mohou být bicepsové zdvihy s jednoručkami, které ohýbají loketní kloub a cílí na svaly přední strany vrchní části ruky.

Abych vysvětlil, proč jsem napsal přední stranu vrchní části ruky a nenapsal jsem třeba jen biceps. Jde o to, že tímto cvikem cílíte na celou svalovou skupinu v této části, kam patří: biceps (dvojhlavý sval pažní, který je ještě dělen na dlouhou a krátkou hlavu), brachialis (hluboký sval pažní) a coracobrachialis (vnitřní sval pažní či sval hákový).  

Dovolím si tvrdit, že nikdy nejste schopní cvik izolovat jen na danou část. Například biceps má funkci jak v loketním kloubu, kde ohýbá sval a supinuje, tak i v kloubu ramenním, kde dlouhá hlava pomáhá při abdukci (odtažení, upažení) a krátká hlava pomáhá při addukci (přitažení, připažení) a ventrální flexi.

Proč využívat izolované cviky?

  • Izolační cvičení vám umožní zaměřit se na jednu danou oblast. Okolní svaly jako synergisté a stabilizátory mohou spolupracovat, nicméně smyslem izolace je činnost cílového svalu.
  • Skvěle můžete kontrolovat techniku, zatížení a množství opakování, abyste daný sval vyčerpali. 
  • Izolované cvičení jsou využívány pro procvičení svalových partií, které nejsou dostatečně procvičeny při běžném tréninku.
  • Izolační cvičení je často předepisováno fyzioterapeuty a také při rehabilitaci, kde terapeut určuje, který sval je třeba zesílit po poranění, před či po operaci kloubu nebo při rehabilitaci.
  • Některými izolačními cviky si také můžete pomoci od dysbalancí.


Nevýhody izolačního cvičení

  • Izolační cvičení nám může pomoci vyrovnávat dysbalance. Můžeme je ovšem těmito cviky i vytvořit. Pokud jste milovník svých bicepsů a po přečtení článku vás napadne, že je to ta správná cesta, jak je pořádně zvětšit, tak ale nezapomeňte, že na protilehlé straně máte triceps. Pokud na toto zapomenete, může dojít k nerovnováze, protože jedna svalová skupina bude dobře rozvinuta (biceps), zatímco opačná strana (triceps) bude oslabená a tím vznikne nerovnováha mezi těmito dvěma svaly.  
  • V průběhu vykonávání izolovaného cviku nám mohou pomáhat okolní svaly jako synergisté a stabilizátory. Ve skutečnosti nikdy nejste schopni oddělit pohyb svalů od zbytku systému těla. To platí, zejména pokud nevykonáváte cvik správně nebo máte špatně nastavený stroj. 
  • Lidské tělo funguje na principu týmové práce. Jinými slovy, když nějaký sval přestane pracovat nebo je oslabený, nahradí jej několik jiných. Izolováním dostáváte sval do pozice nejslabšího svalu v celé aktivní skupině. 

Vypsali jsme si zde pár výhod a nevýhod izolačního cvičení, ale samozřejmě jich bude existovat daleko více. Na internetu se dočtete spoustu článků, kde se izolační cviky rozebírají a vedou se diskuze, jestli vůbec k něčemu jsou, když tu máme klasické komplexní cviky jako je dřep, mrtvý tah a benchpress. Z hlediska základu, komplexní cviky vždy vyhrávají a jsou neodmyslitelnou součástí každého tréninku. 


Já osobně si myslím, že izolační cviky mají své místo v tréninku. Pro příklad řekněme, že máte za sebou nějakou tu sérií na benchpress, ale stále by to chtělo přidat nějaké zatížení na hrudník. Zároveň už nechcete nadále zatěžovat triceps a ramena, které jsou při benchpressu zapojeny. Vzhledem k tomu, že každý složený cvik na hrudník zapojuje ramena a triceps, nejlepší možností je tedy zvolit izolovaný cvik - například rozpažování s jednoručkami. A také nezapomínejme, že je to stále jediná možnost, jak přímo zacílit na naše bicepsy, tricepsy či lýtka.

 

Pár příkladů izolačních cviků:

  • Rozpažování s jednoručkami, rozpažování na protisměrných kladkách
    Trénovaná svalová skupina: Hrudník
  • Předpažování, upažování 
    Trénovaná svalová skupina: Ramena
  • Bicepsové zdvihy s jednoručkami nebo obouruční činkou 
    Trénovaná svalová skupina: Biceps

  • Tricepsové extenze, tricepsové tlaky na horní kladce či v lehu
    Trénovaná svalová skupina: Triceps
  • Předkopávání
    Trénovaná svalová skupina: Kvadricepsy
  • Zakopávání
    Trénovaná svalová skupina: Hamstringy
  • Výpony vestoje, vsedě, oslí výpony
    Trénovaná svalová skupina: Lýtka
  • Flexe zápěstí, extenze zápěstí
    Trénovaná svalová skupina: Předloktí

·          

 

 

 

Zadejte email

Zaregistruj se na akci pouhým vyplněním emailové adresy.

PRAVIDLA AKCE

Zaregistruj se na akci pouhým vyplněním emailové adresy.

* Emailová adresa nebude sloužit k žádnému spamu z naší strany. Slouží pouze k vašemu kontaktování, pokud bude vybrána.