PROTEINOVÉ PŘÍPRAVKY: TYPY, METODY, FILTRACE A POUŽITÍ I.

SKROLUJTE

V dnešní době jsou proteinové přípravky nedílnou součástí „sportovní výživy“.

Existuje celá řada proteinů, které mají specifické vlastnosti a zajišťují rozdílné výsledky. Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, který z proteinů je nejúčinnější. Záleží na fázi přípravy, stanovených cílech a jednotlivých specifikacích.

TYPY PROTEINOVÝCH PŘÍPRAVKŮ:

Proteiny jsou klasifikovány na základě dvou následujících parametrů: zdroj proteinu a typ filtrace.

 

Pokud jde o zdroj bílkovin, existují tyto proteinové prášky:

  • Syrovátkový protein a kasein;
  • Vaječný protein;
  • Hovězí protein;
  • Rostlinné proteiny - jako jsou sójové, rýžové, fazolové, hrachové, konopné a pšeničné proteiny;
  • Komplexní proteinové prášky obsahující mnoho různých kombinací proteinů.

Pokud jde o rozsah filtrace, existuje několik typů proteinů:

 

Koncentrát

Tento typ proteinu se získává pomocí jednoduché proteinové filtrace. Procento proteinu v koncentrátu se může pohybovat od 35 do 85 %. Může být použit před a po tréninku, stejně jako mezi jídly.

Izolát

Ve srovnání s koncentrátem má značně vyšší stupeň filtrace, procento proteinu může tvořit až 95 %. Tento produkt se získává při dlouhodobé filtraci.

Hydrolyzát

Tento druh proteinu se získává při nové metodě zpracování proteinu zvané hydrolýza, což znamená defragmentaci molekul proteinu do samostatných sloučenin a tvorbu proteinu, který je připraven k rychlému vstupu do svalů a okamžitému trávení. Procento proteinu obsahuje až 95 %.


Syrovátkový protein

 

Syrovátkový protein pochází z mléka. Je to kapalina, která se odděluje od sýřeniny během procesu výroby sýra. Má vysoký obsah bílkovin, ale také laktózu – mléčný cukr, který má mnoho lidí problém trávit.

Syrovátka se rychle rozkládá a je bohatá na aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA). Leucin, jeden z těchto BCAA, hraje hlavní roli v podpoře růstu svalů a při zotavení po fyzickém výkonu (1, 2).

Když jsou aminokyseliny tráveny a absorbovány do krevního oběhu, stanou se dostupnými pro svalovou proteosyntézu (SPS) nebo tvorbu nových svalů.

 

Studie:

Studie ukazují, že syrovátkový protein může pomoci budovat a udržovat svalovou hmotu, pomáhat sportovcům se zotavením se z tréninku a zvýšit svalovou sílu v reakci na silový trénink (3, 4, 5, 6, 7).

Další studie u mladých můžu ukázala, že syrovátkový protein zvýšil SPS o 31 % více než sojový protein a o 132 % více než kasein po zátěžovém cvičení (8).

Jiná studie trvající deset týdnů však zjistila, že postmenopauzální ženy mají podobnou reakci na vysoko odporový trénink, ať už užívají syrovátkový protein nebo placebo (9).

U jedinců s běžnou hmotností, nadváhou a obezitou výsledky naznačují, že syrovátkový protein může pomáhat se snížením tukové hmoty a zvýšením svalové hmoty (10, 11, 12).

Podle další studie se zdá, že syrovátkový protein snižuje chuť k jídlu přinejmenším stejně jako jiné druhy proteinů (13, 14, 15, 16). Jedna studie dala štíhlým mužům čtyři různé druhy tekutých proteinových jídel v různých dnech a jídlo ze syrovátkového proteinu vedlo k největšímu poklesu chuti k jídlu a největšímu snížení příjmu kalorií při příštím jídle (17).

Některé studie naznačují, že syrovátkový protein může také snížit zánět a zlepšit určité aspekty zdraví srdce u lidí s nadváhou a obezitou (18, 19, 20).

 

Výhody:
Syrovátkový protein je rychle stravitelný, což poskytuje rychlý vzestup aminokyselin, které mohou pomoci zvýšit svalovou hmotu a sílu. To může také snížit chuť k jídlu a podporovat odbourávání tuků. Podporují kardiovaskulární systém a zdravý metabolismus.

Nevýhody:

Cukr, který se nachází v mléce (laktóza), je běžným alergenem a pro spoustu lidí může tak být syrovátkový protein nestravitelný.


Existují následující typy syrovátkových proteinů:

 

Syrovátkový protein koncentrát

Je považován za nejlevnější formu syrovátkového proteinu, a proto je také nejběžnější a nejoblíbenější formou doplnění syrovátkového proteinu. Vyrábí se extrakcí bílkovin z celé potraviny za použití tepla a kyseliny nebo enzymů. Ty typicky dodávají 50–80 % bílkovin, zbývajících 20–50 % tvoří tuk a laktóza. Což jednak může způsobit problémy s trávením a také nejsou vhodné pro lidi trpící intolerancí na laktózu. Celkově obsahují více sacharidů a tuků než třeba izoláty a hydrolyzáty, proto se také stávají nejpomaleji stravitelnými. Na druhou stranu jedná se o nejlevnější a díky vyššímu obsahů sacharidů, také pravděpodobně nejchutnější variantu. Jak jsem již psal, koncentrace bílkovin u této formy je nižší než například u izolátu. Znamená to, že na jednu dávku budeme tedy potřebovat o něco více gramů přípravku, abychom dosáhli proteinové syntézy.

 

Syrovátkový protein izolát

Izolát syrovátkového proteinu obsahuje přibližně 85–95 % čistého proteinu, vzhledem k tomu, že je filtrován takovým způsobem, že odstraňuje přebytečné neproteinové přísady, jako je laktóza, tuky a uhlohydráty, takže máte mnohem čistší formu syrovátkového proteinu. To umožňuje rychlou stravitelnost. Samozřejmě s menším podílem tuků a sacharidů přichází také o něco horší chuť. Izoláty také neobsahují tolik vitamínů a minerálů jako zmiňované koncentráty. A samozřejmě jsou také dražší.

 

Syrovátkový protein hydrolyzát

Hydrolyzáty jsou syrovátkové proteiny, které se tráví nejrychleji ze všech tří forem. Jsou vyrobeny hydrolýzou syrovátkového izolátu a jejich kvalitu určuje stupeň hydrolýzy.

Získává se při rozpadu aminokyselin syrovátkového proteinu a má okamžitou absorpční rychlost. Je to nejdražší typ proteinových prášků. Obsahuje až 95 % bílkovin a malé množství tuků a sacharidů. Nevýhodou hydrolyzátů je jejich nahořklá chuť, která je způsobena zvýšeným množstvím volných forem aminokyselin.


Rozdělujeme dva typy hydrolýzy:

Stupeň hydrolýzy 32 – tento stupeň je nejvyšším možným stupněm hydrolýzy. Má extrémně rychlou absorpci proteinu, což nemusí být vždy žádoucí, jelikož při trávení může docházet ke ztrátě aminokyselin a peptidů. Ideální konzumace tohoto proteinu je s kombinací CFM proteinu nebo hydrolyzát popíjet delší dobu v menší dávce.

Stupeň hydrolýzy 12 – tento stupeň hydrolýzy je o něco menší než předchozí stupeň, což znamená, že výsledný hydrolyzát obsahuje delší peptidy. Znamená to, že absorpce u tohoto stupně není tak rapidní jako u stupně 32. Tím pádem se ideálně tento proteinový přípravek hodí jako potréninkový zdroj proteinu.

 

Směs koncentrátu a hydrolyzovaného proteinu

Kombinuje výhody dvou syrovátkových bílkovin, čímž snižuje cenu konečného produktu v důsledku přidaného koncentrátu a poskytuje absorpční rychlost téměř 100 %.




Zdroje:

Bakalářská práce – Vliv přijmu bílkovin v kombinaci s odporovým tréninkem na svalovou proteosyntézu (Mgr. Michal Kumstát, PhD. / Michal Richter, DiS.)

Moderní výživa ve fitness a silových sportech – Lukáš Roubík a kolektiv

Greatist ; www.greatist.com - The Ultimate Guide to Protein Supplements

FitExpert ; www.eng.fitexpert.biz - Protein Powders

Healthline ; www.healthline.com - The 7 Best Types of Protein Powder







Zadejte email

Zaregistruj se na akci pouhým vyplněním emailové adresy.

PRAVIDLA AKCE

Zaregistruj se na akci pouhým vyplněním emailové adresy.

* Emailová adresa nebude sloužit k žádnému spamu z naší strany. Slouží pouze k vašemu kontaktování, pokud bude vybrána.