30.červenec

VELKÉ MNOŽSTVÍ BÍLKOVIN JE ZDRAVÍ NEBEZPEČNÉ

posted by Aleš Lamka

Dnes budeme mluvit o tvrzení, že větší množství bílkovin škodí zdraví.

Nejprve bychom si měli vysvětlit základní pojmy a následně zkusíme vyvodit závěry. 

Bílkoviny jsou základní stavební složky v naší stravě. Ovlivňují stavbu svalové hmoty, zlepšují regeneraci, snižují množství tuku v těle, jsou nutné pro správné funkce imunitního sytému, zpevňují pojivové tkáně, snižují pocit hladu, zvyšují termogenní efekt, což znamená, že pálíme více kalorií.

 

Je na první pohled jasné, že rozhodně chceme ideální množství v naší stravě, abychom měli co nejlepší výsledky, správně?

Kolik je ale ideální množství? To se bude lišit u každého z nás.

Nejčastěji udávané rozmezí bílkovin, které bychom měli každý den konzumovat je 1,6 - 2,2 g na kilogram naší hmotnosti. S tím, že nad 2,2 g proteinu nebude tělo nijak dál benefitovat a s tím, že pod 1,6 g riskujeme špatnou regeneraci a ztrátu svalové hmoty.

 

Krátkodobé zvýšení příjmu až ke třem gramům nebude mít žádný větší vliv na budování svalové hmoty, může nám ale pomoci zlepšit naši formu díky zvýšenému termogennímu efektu a většímu pocitu zasycení, díky čemuž dokážeme pravděpodobně déle vydržet na sníženém příjmu.

 

Existují problémy spojené s konzumací zvýšeného množství bílkovin?

Můžeme si zničit ledviny – Neexistuje žádný přímý důkaz či studie, že na zvýšeném příjmu bílkovin budeme jako sportovec poškozovat naše ledviny. Většina studií byla dělána na lidech, kteří již problémy s ledvinami měli. Kvůli tomu špatně vylučují močovinu, což vede k přetěžování ledvin.

Osteoporóza – Není žádná prokazatelná studie na to, že by člověk mohl onemocnět řídnutím kostí kvůli zvýšenému příjmu bílkovin. Zde hraje především největší roli genetika, strava, cvičení a pohyb.

Můžeme poškozovat trávící systém, protože nebudeme mít dostatek vlákniny – To je lehce řešitelné volbou správných potravin, bohatých na vlákninu, minerály. Případně doplnit vlákninu pomocí doplňků stravy.

 

Příznaky příliš velkého příjmu bílkovin

Dehydratace – Kvůli zvýšenému příjmu musí ledviny pracovat více. Je třeba navýšit pitný režim, zároveň i příjem hořčíku, draslíku a sodíku, abychom udrželi vše v normálu.

Střevní potíže bolesti břicha, průjem – Zhoršené trávení může být způsobeno velkým množstvím bílkovin kvůli nedostatku probiotik.

 

Závěr

Větší množství bílkovin pro sportovce není nebezpečné, pokud se postará o správný pitný režim, příjem mikro a makro živin a bude se cítit dobře. Každopádně je zbytečné přijímat příliš velké množství bílkovin okolo a nad 3 g na kilogram váhy. Většině bude bohatě pro optimální funkce těla a budování svalové hmoty stačit příjem od 1,6 do 2,2 g na kilogram váhy.

Video:
KOMENTÁŘE
T
Tomáš Petroušek | 31. 01. 2020

Ahoj alesi chtel bych se zeptat na moje problemy s nadymanim a obcasnymi prujmy zacal jsem zdrave jist a cvicit u jidla jsem uplne vynechal klobasx parky a salamy a bile pecivo a zacal jsem vice jist zeleninu tunaky a kureci maso a vajicka atd. A zacal jsem i cvicit 4 x tydne pouzivam protein a gainer tak bych se chtel zeptat jestli si moje telo prispusobuje na tyto zmeny vetsinou mam problem s bolesti bricha pri nocnich smenach pro to se znazim mene jist ale zase vypiji tak tri hrnky kafe dik za odpoved

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ