28.listopad

NEJLEPŠÍ CVIKY PRO TEBE

posted by Aleš Lamka

Nejlepší cviky pro tebe

Spousta klientů mi posílá dotazy typu: Mohl by si mi poradit jaký je nejlepší cvik na břicho? Nejlepší cvik na záda? Nejlepší cvik na biceps? Nejlepší svalový růst, nejlepší hubnutí, dlouhodobost, dobrý pocit, perfektní pump, procítění, kontrakce, přetížení ..

Existuje mnoho proměnných, které se budou vždy lišit podle každého z nás. Nelze tedy říct, dělej tento a tento cvik a všechno bude rozhodně v pořádku a porosteš do nekonečna.

Kéž by to tak bylo. Proto možná vidíte všude na internetu a nebo v knihách mnoho sportovců vyznávající různé techniky, různé postupy a různé cviky. Můžeme se tady všichni o tom bavit do nekonečna a stále bude co točit.

Je třeba zkoušet a hledat to, co sedí zrovna vám, protože jsme každý jiný! Proto svým klientům do tréninkových plánů dávám cviky na výběr. Je mi totiž jasné, že většinu cviků, co bych jim napsal, jim nemusí vyhovovat. Bylo by tedy zbytečné je dělat. Občas se ke mně k mému velkému překvapení donese, že některý klient nebyl spokojený. Že jsem mu prý já blázen dával vybrat a nenapsal nic přímo konkrétního. Co na to mám říct ..

 

Co je můj cíl

Síla – volte cviky, techniku, postoje tak, jak dokážete zvednou to nejvíce váhy bez přemýšlení o tom, jak prociťujete jednotlivé svaly. Příklad na dřepu: Kašlete na procítění kvadricepsů, hamstringů a lýtek. Jděte tak hluboko, aby se cvik počítal. Nikoliv zbytečně nízko, aby vás to omezovalo ve zvednuté váze. Rozkročte se tak, abyste byli co nejsilnější, předkloňte se tak, abyste byli co nejsilnější. Nic víc vás nezajímá. Je jedno, jaké svalové partie zapojíte. Ty cviky, kterými dokážete nejvíce nazvedat – ty volte.

Svalový růst – Volte takové cviky, které dokážete kontrolovat. Dokážete procítit danou svalovou partii tak, jak chcete. Není třeba soustředit se na nazvedanou váhu. Naštelujte se tak, aby vás bolel daný sval, docházeli jste selhat na střední počet opakování. Příklad na dřepu: Tentokrát dám více nohy k sobě, protože chci zaútočit na přední stehna. Cvik vykonám pomalejším tempem a je mi jedno, že zvednu o 50 kilo méně. Tyč dám výše na zádech a je mi jedno, že zvednu méně – Cítím po tom dobře stehna a proto je to pro mě dobrý cvik.

Dobrý pump – existují cviky, kterými danou partii prostě nenapumpujete. Většinou to bývají komplexní těžší cviky, které zapojují více svalových partií. V tom případě nebudete spokojení ani po několika sériích, když váš cíl bude pořádný pump. Opět to nebude žádný těžký komplexní cvik, ale cvik se střední váhou, divným vytočením s větším počtem opakování, kde to opravdu dokážete zničit. Pokud to třeba není na nohy dřep, může to být legpress, kdo ví! Zkoušejte

Dobrá kontrakce – Existují cviky, u kterých se dokážete naštelovat a použít váhu tak, že dokážete opravdu výborně zatnout v nejlepší pozici pro kontrakci různých svalových partií. Pokud je třeba toto váš cíl, musíte opět hledat. Pokud si dáme příkladu bicepsu – u mě to nebudete těžký přítah obouruční činky, kde jsem rád, že stojím, ale bude to například bicepsový přítah na stroji za hlavou, kde umím opravdu šíleně sval zatnout.

Dobrý pocit, žádná bolest – sám mám vyzkoušené, že je občas nálada vletět do posilovny, vít co nejtěžší činku, kterou vidím a narvat tam co nejvíce opakování, co jde. Minule to fungovalo!! Jenže občas to jsou cviky, které zrovna vám nejsou udělat správně technicky tak, jak je třeba pro vaše klouby a úpony. Může se stát že o druhém, třetím tréninku přijde na řadu bolest těchto kloubů, úponů. Nebudete se cítit dobře, nebudete schopni zregenerovat a zlepšovat se v daných výkonech. Tyto cviky bohužel nebudete moci dlouhodobě používat a proto byste je neměli zařazovat do svých plánů. Každý do posilovny nemusí chodit pro nejlepší možná svalový růst.

 

Občas lidem stačí jen nějaký pohyb, nějaký pohyb krve, zapojení svalů a tím dotčeně dobrý pocit, že vlastně něco dělají. Nebojte se experimentovat a nemějte strach z toho, že hned první týden nejde vše tak, jak má. Do školy jste také nechodili jeden týden, ale několik let! Cvičte tedy hlavně podle toho, co je váš cíl. Dělejte, co vás baví!

 
Video, kde vše názorně rozebírám a vysvětluji přikládám zde

KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ