21.březen

KTERÁ DIETA JE LEPŠÍ?? MÉNĚ SACHARIDŮ NEBO TUKŮ?

posted by Aleš Lamka

Spousty mých klientů se mě ptají, kolik mají přesně jíst sacharidů, tuků a bílkovin ve svém každém jídle anebo za celý den. Je to podstatná otázka, bez které nejde pokračovat?

Je opravdu nutné znát přesný počet sacharidů a tuků v dietě? Budete mít lepší výsledky na nižších sacharidech anebo na nižších tucích?

Hned ze začátku je to spousta otázek najednou, že? Jdeme si říci, jak jsem to vypozoroval v průběhu několika let v každodenní práci s klienty i sám na sobě.

Co víme?

Sacharidy jsou primární zdroj energie pro naše tělo. Existují jednoduché a komplexní sacharidy. Některé se vstřebají rychle a některé se vstřebají pomalu a postupně. Ať konzumujeme pomalé nebo rychlé – v našem těle se sacharidy rozloží na glykogen, což je primární rychlý zdroj energie. Naše tělo i mozek potřebují glykogen, aby dobře fungovaly. Množství glykogenu, které si tělo může uchovat není nekonečné. Proto uloží, co bude potřebovat jako glykogen a co bude přes jeho hranici, to uloží do podkožního tuku.

Tuky jsou další důležitý zdroj energie pro naše tělo. Je to pomalý zdroj energie, který se přednostně využije u déle trvajícího pohybu, který je méně náročný. Například běh. Tělo si rádo udržuje nějaký podkožní tuk, aby mělo do zásoby tuto pomalu energii, pro kritické případy. Dříve člověk často hladověl a bez podkožního tuku by moc dlouho nepřežil.

 

Co snížit pro rapidní hubnutí?

Osobně věřím několika pravidlům. Nejsme vytrvalostní běžci. Nejsme lidé, kteří primárně sedí u počítače a více od svého těla nechtějí. Chceme budovat sílu a svalovou hmotu a u toho mít zároveň minimální množství tuku, aby to vše krom výkonu ještě také vypadalo dobře.

Náš primární cíl by měl být dostatečný příjem bílkovin pro optimální životní funkce a dostatek stavebního materiálu pro regeneraci a budování svalové hmoty. Bez toho to nepůjde. Bílkovin se budeme snažit mít vždy maximum. Větší množství bílkovin dokonce pomáhá hubnutí.

Sacharidy nám pomohou v lepším přísunu energie. Měli bychom vždy mít dostatečné množství pro pořádný výkon, abychom vždy dokázali přetížit svalstvo a podat dobrý výkon. To samé platí i o tucích. Tuky potřebujeme pro rozkládání vitamínů a minerálů v těle a pro optimální vylučování hormonů jako je například testosteron.

Teď přijde chyták

Každý si musí vyzkoušet, zda se cítí lépe na vyšším množství sacharidů nebo na vyšším množství tuků nebo na střední kombinaci obou dvou zdrojů.

Vždy bude záležet pouze na maximálním příjmu bílkovin a celkovém součtu kalorií. Neexistuje jedna jediná, tajná profesionální dieta, která všem lidem na světě zaručí výsledky. Vždy musíme přijít na to, jak naše tělo geneticky umí využít tuky a sacharidy, jak na tom bude naše nálada, zda na daných poměrech budeme schopni podat kvalitní výkon a pak už musíme být jen v mírném deficitu v příjmu kalorií. Následně všichni dokážeme hubnout.

Proto dávám svým klientům na výběr mezi sacharidy, tuky a jejich kombinací. Proto mě občas nechápou a diví se. Je to ale o zkoušení, poslouchání těla a vycházení z výsledků, protože o tom správný coaching je. Zkoušejte a nehledejte zázraky!

Video přikládám ZDE

KOMENTÁŘE
L
Lukáš Koranda | 24. 03. 2018

Já to lidem tvrdím furt, ale oni hledají přípravky a koktejly typu Herbalife... je mi jich líto, ale kdo s čím zachází, s tím taky schází...

ODPOVĚDĚT
P
Pavel | 22. 03. 2018

Fajnový video, díky za něj! Současně reaguji na v něm tebou zmíněné sacharidové vlny. Kdybys k tomu něco řekl - natočil, tak budu rád. Pavel

ODPOVĚDĚT
I
Iveta Kovářová | 22. 03. 2018

Bingo???? Opravdu velmi jasně shrnuté to, co na začátek má slyšet každý, kdo chce rozumět svému tělu. Mohu potvrdit Vaše doporučení bjak z osobní zkušenosti tak z dlouhodobé práce se svými ovečkama cvičícíma. Jsme barevní a proto i naše strava je pestrá. Já třebas dávám přednost bílkovinám rostlinným, neb se s nimi cítím lépe. Maso je pro mě pochutina nebo zdroj energie při opravdu extrémním zatížení, neb mé tělo funguje dobře více na rýži, zelenině a luštěninách. Ovoce je hlavně v létě nesmírně osvěžující. Záleží také, kde žijeme. Nyní již několik let žijí v jižní Itálii a velmi dobře vnímám, jak se změní potřeby a priority ve výběru potravin. A když po Italský zhřeším, hned je to znát na zadržené vodě v těle. Zkrátka jsme opravdu rozdílní a je krásné dobrodružství prožívat sami sebe a sdílet radost z pohybu???????????? Přeji všem, aby se jídlo stalo součástí požitků bez výčitek a sloužilo k rovnováze mezi příjmy a výdaji ???? Buďme fit ❣️

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ