10.duben

JAK ZVÝŠIT HLADINU TESTOSTERONU

posted by Aleš Lamka

TESTOSTERON

Jeden ze základních hormonů o kterém jste určitě slyšeli. Je třeba mít úroveň testosteronu na plné úrovni pro maximální svalový rozvoj. Správně?

Věřím, že se nepletu. Rozhodl jsem se dát do kupy pár základních bodů, jak bychom mohli zvýšit tvorbu testosteronu přírodní cestou. Jen tím, co děláme. Možná jsem to ale řekl hned za začátku špatně. Hodně věcí bude hlavně o tom, co nedělat, abychom ho nesnižovali!

 

1 - Prostředí ve kterém žijete

Naše pohlavní orgány, které ovlivňují tvorbu testosteronu jsou velmi náchylné na okolí, ve kterém žijeme. Vylučování hormonů je pak tedy velmi úzce spojené s vystavení různým toxinům v našem okolí a těm, které do sebe dostaneme. Díky těmto toxinům a nebo i negativním situacím okolo nás vylučujeme ve větší míře stressové hormony, které nepůsobí moc pozitivně uvnitř našeho těla. Zadržujeme v těle mnohem více odpadních látek, což rozhodně nepomáhá

Nejjednodušší způsob bude vyřazení člověkem vytvořených chemikálií, kterým se vystavujeme. Například omezit, či úplně vyřadit alkohol, kouření a další rekreační nebo tvrdé drogy.

2 - Zvýšený kortizol snižuje produkci testosteronu

Studie tento fakt potvrzují. Možná si myslíte, že zůstat pozdě vzhůru a 2x za týden si tu pařbu s přáteli užít nebude takový problém. Nebude přeci problém mrknout ještě na druhé pokračování Hvězdných válek a o ty tři hodinky si opět zkrátit spánek - to také nemůže způsobit přeci nic hrozného.

Bohužel, nic dobrého na tom není. Špatný a krátký spánek zvyšuje hladiny kotizolu a stressových hormonů, které mohou pomoci ke zhoršené regeneraci, zhoršené náladě a tím pádem zvýšeným stresovým hormonům. Tím dlouhodobě vést ke ztrátě svalové hmoty.

Fyzický stress je také velmi silný faktor. Vyhněte se přetrénování. Musíte adekvátně plánovat množství zvedaných kil na čince, frekvenci, selhání a všechny možné faktory, na které si vzpomenete. Nesmíte to zbytečně a často přehánět. Díky přetrénování zvyšujete kortizol, což povede ke sníženému testosteronu a brzkému selhání.

3 – Vysoké procento podkožního tuku

Velké množství tukových zásob na našem těle nebude dělat žádnou dobrotu. Ovlivňuje to spoustu hormonů v našem těle což dlouhodobě povede k postupně se snižujícímu testosteronu. Konzumujte potraviny, které nezvyšují hladiny estrogenu a pokuste se zdravým způsobem snížit množství podkožního tuku, abych vaše hladina testosteronu zůstala na optimální úrovni.

4 – Nestabilní hladina cukru

Díky špatné a nevyvážené stravě plné cheat mealů bude hladina cukru v krvi klesat a stoupat. Podobný scénář se z dlouhodobého hlediska našemu tělu moc nelíbí a postupně sníží naši citlivost. To celé povede ke špatnému využití stravy, k rychlejšímu ukládání energie do tuku a ke zvýšení aktivit enzymů, které konvertují testosteron na estrogen.

Pokuste se začít počítat makro živiny, hlídat celodenní příjem energie, který rozložíte přibližně do podobných porcí. Jezte vyvážená jídla plná vitamínů, minerálů a kvalitních zdrojů makroživin. Vyhněte se přejídání

5 – Trávící systém a funkce jater

Plně funkční trávící systém a játra jsou základ pro dobrou tvorbu testosteronu. Díky přejídání, vysokým výkyvům v jídle a nebo v množství podkožního tuku povede různým výkyvům hladin našich hormonů. To bude stresovat náš trávící systém, který se stará o správné využití potravy i funkci jater, která se starají o detoxifikaci našeho těla.

Pokuste se omezit drogy, alkohol, mléčné výrobky. U někoho to můžou být i výrobky s obsahem lepku, například i vejce. Nedoporučuji přehnané cheat mealy i když myslíte, že je potřebujete. Každý člověk si musí najít druhy potravin, které mu sedí. Optimální příjem vlákniny je třeba pro správné pročištění

Většina našich hormonů je tvořena v našich střevech. Jejich špatná funkce bude způsobovat další problémy, který m se chceme vyhnout. Nafouknutí a zažívací problémy jsou tedy indikátor toho, že je něco zle. I díky těmto věcem může být hladina testosteronu snížená.

 

Shrnutí

1 – Redukuje příjem toxinů z chemikálií vytvořených člověkem!

2 – Spěte jak zabití, Doporučuji minimálně 8 hodin denně

3 – Buďte v klidu. Zajeďte na masáže, do sauny, na procházky do přírody. Pokuste se vyhnout stresovým situacím. Dělejte, co vás baví!

4 – Cvičte rozumně. Postupně přetěžujte tělo. Netrénujte jako profík na videu, ale naopak ani to neflákejte! Nevynechávejte více kloubové cviky. Hlídejte si volume, intenzitu, frekvenci a regeneraci. Nepodceňuje deload.

5 – Zhubněte!! Příliš velké množství podkožního tuku povede k větší produkci estrogen a tím pádem sníženém množství testosteronu. Bude problém budovat svalstvo.

6 – Nepřejídejte se, ale netrpte ani hlady. Dejte tělu potřebné množství bílkovin, sacharidů i kvalitních tuků Doporučuji minimálně 0,75g tuku na kilogram vaší váhy. Doporučuji hlídat denní příjem vitamínů, minerálů. Pokud bude všeho dostatek, hladiny vašich hormonů budou v rovnováze

7 – Detoxifikujte tělo. Jezte dostatek vlákniny ze zeleniny, ovoce i příloh. Pijte dostatečné množství vody. Suplementujte omega3

Video zde
KOMENTÁŘE
K
KamSsa1 . | 13. 05. 2020

Taky jsem se nedávno zaměřil na zvyšování hladiny testosteronu v krvi a chci na to jít samozřejmě pouze přírodní cestou. Na https://ideaclub.cz/media/nejlepsi-tipy-jak-doplnit-a-zvysit-hladinu-testosteronu píšou, že pomáhá hlavně kvalitní strava, pohyb a pořádný spánek. Vyhnout bychom se prý měli hlavně mátu či lněná semínka, což mě dost překvapilo a nevím proč zrovna tyto potraviny musím vyřadit ... lněné semínko používám totiž dost často.

ODPOVĚDĚT
P
Petr Láska | 28. 08. 2019

Ahoj Aleši moc ti fandím a s zájmem koukám na tvá videa na YouTube začínám cvičit ale jde to ztuha smenuji (noční-denni) k tomu dvě děti 6 a3 roky takže školka a škola ......tak moc času nemám ale snažím se a to se počítá....

ODPOVĚDĚT
V
Vláďa Uher | 22. 01. 2020

Cvičíte s láskou a to je nejdůležitější! Držím vám palce.

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ