11.leden

JAK ZLEPŠIT KVALITU SPÁNKU PRO LEPŠÍ REGENERACI

posted by Aleš Lamka

Spánek je jedna z nejdůležitějších věcí. Dobrý, kvalitní a dlouhý spánek přispívá největším podílem k regeneraci, ke správnému vylučování hormonů a tím pádem ke správnému fungování těla.

 

Jako jedna z prvních věcí, které se snažím své klienty naučit je úprava režimu na dostatečný spánek. Téměř nikdo nespíš dostatečně. Na druhou stranu, každý si bohužel nemůže dovolit spát dostatečně. Díky nejrůznějším věcem jako jsou šílené směny, jako jsou třeba dvanácti nebo dvacetičtyř hodinovky a nebo díky povinnostem vůči rodině, či práci.

 

V tomto případě nám nezbývá jiná možnost, než se pokusit zlepšit kvalitu spánku, když nejde vyřešit kvantita.

Omezte kofein, energy drinky, cola, cola zero, čaje s kofeinem, preworkouty. Po třetí až čtvrté hodině odpolední bych ani jednu tuto věc již nedával. Budou nás držet v pozoru, což rozhodně nechceme.

Omezte alkohol. Když je stress zvýšen díky různým situacím (práce, rodina, finance) a dáte si flášu vína, znásobujete pravděpodobnost udržení stresových hranic na vyšších úrovních.

Vymyslete si rutinu před spaním. Připravíte tím mozek na nějaký režim, když už to třeba nejde pravidelným režimem. Budete si postupně myslet: Jo, hele! Tohle znám, tohle dělám furt, pak většinou jdu spát. Pomůže vás to uklidnit a stabilizovat vaše hormony a připravit vás to na spánek.

Možné rutiny: Foam rolling, Protažení, Procházka, Koupel,

Dívejte se na oblíbený seriál – Smích pomáhá snižovat kortizol, adrenalin což jsou hormony, které vás drží ve střehu. Pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu, který vám naopak pomáhá usnout a být v klidu.

 

Příprava místnosti

Ztlumte/odstraňte světla na maximum – i minimální světlo vás může podvědomě probouzet, protože o tom váš mozek ví, může se toho chytat. Doporučuji klapky na oči, pořádné bytné závěsy, žádné lampičky, světýlka, svítící hodiny, televize ani telefon – vše může být problém

Vychlaďte místnost – chlad pomáhá tělu relaxovat a je snazší být v klidu

Je třeba, aby bylo naprosté ticho. Žádné tikající hodiny, bytná těsná okna. Případně doporučuji použít i špunty do uší.

Vyvětrejte místnost. Čerstvý vzduch přispívá klidnosti prostředí.

 

Pokuste se udělat maximum jak pro dobu, tak kvalitu vašeho spánku, pokud se chcete cítit dobře, mít spoustu energie, nebýt nevrlí a mít také maximálně možné dobré výsledky v rámci fitness.

Přeji pevné nervy a spoustu klidu!

Zde přikládám video

 

KOMENTÁŘE
K
Klára | 20. 10. 2020

Tak mě toho pomohlo dost. Hlavně ubrat na stravě ve večerních hodinách. Taky jsem koupila novou matraci, povlečení a novou košili tady na www.nerio.cz . Postupně se to konečně začíná zlepšovat.

ODPOVĚDĚT
L
Lukáš Koranda | 11. 01. 2018

Spím s práškama na spaní 5-6 hodin :D a to se každé dvě hodiny budím, že mám sucho v krku a chce se mi na záchod...

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ