24.květen

5 DŮVODŮ PROČ NEMÁŠ BŘIŠÁKY

posted by Aleš Lamka

Nikdy není důvod nezopakovat si pár základních věcí. Vždycky to může pomoci někomu dalšímu.

Je zbytečné věřit různým pověrám, které ani nemám ponětí, jak vůbec vznikly. Dneska budeme mluvit o všemi oblíbených buchtičkách, pekáči buchet, vyřezanému břichu.

Je to jedna z prvních věcí, kterou byste rádi měli i když vlastně třeba ani nechcete cvičit, nevíte, co je kulturistika nebo fitness.

Normální člověk si pak kvůli hovadinám v televizi v teleshopingu myslí, že to může různě obehrát. Spousta lidí pak vymýšlí kraviny a nedělá prostě jediný možný a správný kroky k tomu, aby ty břišáky měli.

 

5 důvodů, proč nemáš břišáky

1 – Vymýšlíš kraviny a hledáš zkratky

Nechceš si připustit holou pravdu, že to prostě bude dřina. Že pro to budeš opravdu muset něco udělat. Budeš se muset snažit zjistit si správný informace, jak se třeba břicho cvičí. Jak vlastně docílíš toho, že vlastně ty břišáky budou vidět. Jak fungují svaly, jak funguje tělo a tak dále. Seš línej hned od začátku a myslíš si, že prostě můžeš udělat nějakou blbinu 1x za týden na jednu minutu denně bez zapojení hlavy, luskneš prstem a BAM – břišáky budou tady. Bohužel, takhle to nefunguje. Nohy na zem. Budeš se muset snažit a budeš muset makat!

 

2 – Nerozumíš základním funkcím těla

Když sis tedy vyzkoušel několik neúspěšných minut s elektrickými ranami do břicha z teleshopingu anebo jsi zkusil trochu kopání do břicha s kámošem, protože tahle věc vypadala drsně na internetu bez úspěchu a zjistil, že to bylo k ničemu, tak jsi to vzdal. Na druhý rok, protože opět přichází léto ses rozhodl to zkusit znova. Pochopil jsi první bod a pochopil, že budeš muset makat. (Ukázka ve videu)

Nezjistíš si základní funkce těla a břišního svalstva, protože to by bylo moc náročný. Prostě a jednoduše přejdeš na cvičení břicha jak blázen a očekáváš výsledky. Bohužel, je třeba pochopit, že břicho je sval jako každý jiný a potřebuješ ho zatížit nějakým stylem a počkat až bude větší. Potřebuješ pochopit, že tělo drží tuk a drží ho geneticky na jednotlivých místech víc a na jiných míň. Musíš pochopit funkci břicha, což je především stabilizace středu těla a ochrana vnitřností. S těmito informacemi by jsi pak měl přejít dál.

 

3 – Cvičíš 10x denně břicho

Protože jsi odfláknul bod dvě a nemáš samozřejmě čas z bodu jedna, tak ses rozhodl, že budeš 10x denně dělat leh sedy, nejlépe na pár sekund a skončíš vždy těsně před tím, než to začne bolet. Protože to přece bolí ne, proč bych to dělal. Břicho je sval jako každý jiný. Existuje přední stěna a boční stěny. Každou zapojíš jiným pohybem.

Podle toho si vymyslíš nějakou kombinaci cviků, která správně využije funkce břicha. Je toho hodně, ale může to například vypadat následovně:

Leh sed s výdechem pro zapojení vršku. (Ukázka ve videu)

Přítahy nohou pro zpevnění a zlepšení spodní strany  (Ukázka ve videu)

Kmitání do stran pro zpevnění rotace.  (Ukázka ve videu)

Plank pro zpevnění a posílení břišní stěny kompletně.  (Ukázka ve videu)

Během 10-30 minut náročného cvičení téměř do selhání, kdy z vás bude kapat pot, bude to štípat a bude bolet jako sviňa se na to vyprdnete. Dáte si dva tři dny pauzu, abyste dali svalům čas na regeneraci a můžete na to s plnou parou vlítnout znova.

Bez náročných cviků, které vám dají zabrat, bez zlepšení a bez regenerace nevybudujete sílu a svaly. Chce to čas a makat.

 

4 – Přestaneš jíst a držíš hladovku

Není čas, cvičení bolí a vychrtlý modelky na netu ti naznačili cestu, jak na to! Svaly a dobrou formu nepotřebuju, budu držet hladovku, budu zvracet jídlo a prostě se vyhladovím, zhubnu co nejrychleji a ty buchtičky se ukážou, no ne?

Bez bodu 3 nebude co ukazovat. Budete vypadat směšně, budete kostry. Nedělejte to!

Bez pomalé a kvalitní diety riskujete zdraví. Můžete se poškodit fyzicky i psychicky. Nedělejte to! Nemá to smysl!

Pokud máš za sebou několik měsíců pořádného cvičení a pochopil si, že bez práce nejsou koláče, již bude čas zkusit zhubnout. Nemůžete chtít, aby se vše stalo najednou. Bohužel. Pouze perfektní přístup a výjimečné případy začátečníků to zvládnou najednou. Už jsem se s tím setkal, měl jsem několik klientů, kteří to se mnou zvládli. Většinou to ale dobře nepůjde udělat najednou, a proto je nejprve třeba jíst malinko víc a budovat základ. Potom to otočit a jídlo ubrat, přidat pohyb, makat stále dál a stáhnout tukové zásoby na těle, aby tebou vypracované buchtičky vylezly na povrch světa!

 

5 – Spěcháš, chceš to hned a vzdáš to

Cvičení břišáků desetkrát denně anebo hladovka po pár týdnech neměla výsledky, neviděl jsi šílený změny a tak to vzdáš. Nefunguje to, nemáš na to genetiku, nebaví tě to.

Do ničeho vám nechci kecat, nechci vám radit, jak žít svoje životy, ale nesnáším ztrácení času. Prostě to nemám rád. Nedržte hladovky, abyste pak jojo efektem vše nabrali a byli na začátku. Neztrácejte čas cvičením břicha jen tak lehce 10x denně, aniž by to mělo výsledky. Namotivujte se, seberte někde inspiraci a zkuste se změnit kompletně.

Změňte svůj život k lepšímu, chtějte zlepšit všechno. Nejen vaše břišáky. Soustřeďte se na vaši náladu, vaše zdraví, vaši kompletní vizáž. Mějte ze sebe radost, ciťte se perfektně, silně, sebejistě makejte, dávejte si do těla. Soustřeďte se na celek, nikoliv jen nějakou blbinu, jako břišáky.

Přijměte fakt, že vše trvá, že to bude dřina, ale rozhodně to za to bude stát!

Video přikládám ZDE

KOMENTÁŘE
B
boy, co chce buchtičky | 01. 05. 2021

Díky, dobře si to vysvětlil! Jakože přemýšlím o tom cvičení.. a už jsem pochopil co proto musím udělat.. :)

ODPOVĚDĚT
L
lukáš | 10. 11. 2021

myslím si že bych ti to vysvětlil lépe ale jelikož jsi kočkozmrd tak si asi poradit nenecháš,jinak jsi jako každý tu pochopil uplné hovno -_-

ODPOVĚDĚT
P
Petiik | 01. 08. 2018

Ahoj aleši :-) Je mi 14 A cvičím břicho "už" měsíc a pár dnů (vždycky 3dny a potom 1 den pauza) Cvičení je takové: 10 cviků na břicho (Heel touch, Sedylehy, zkracovačky atd..) 2 planky po 1 minutě a 4 cviky na zahřátí a protažení (1 na začátku cvičení a 3 po cvičení) Vždycky jak cvičím u každého cviku břicho cítím pracovat třeba u posledních 8 např. sklapovaček Provádím cvičení správně? Den po cvičení mě břicho nebolí díky protahování, takže měl bych třeba za 2 měsíce vidět nějaký změny? Třeba začátek rýsovní břicha? Protože zatím vidím změnu jen že trochu se mi sploštilo břicho...

ODPOVĚDĚT
L
Lukáš Čapek | 28. 05. 2018

Dobrý den chtěl jsem se optat jestli je zdravé cvičit od 16 let třeba břišaky nebo tak děkují za odpověď

ODPOVĚDĚT
K
kokot obecny | 10. 11. 2021

ano mohu doporučit pozici na kočku,právě tou posilujete střed těla

ODPOVĚDĚT
K
Kristýna Ševčíková | 24. 05. 2018

Ahoj, Aleši, díky za článek. Skvělý jako všechny ostatní. :) Můžu mít jeden stručný dotaz mimo téma článku? V jaké formě doplňovat hořčík? Jestli stačí doplňovat ve formě oxidu hořečnatého, nebo investovat do citrátu hořečnatého? Je třeba to hrotit? Co používáš ty? Díky moc za odpověď, měj se krásně ! :)

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ