27.leden

TRÉNINK DOMA BEZ VELKÝCH VAH MŮŽE BÝT EFEKTIVNÍ

posted by Aleš Lamka

Spousta klientů v dnešní divné době, kdy jsou díky korona viru zavřená fitness centra, že nemají chuť cvičit. Nemají možnost, prostor, náladu, vůli cvičit, protože si automaticky myslí, že to nemá žádný větší význam. Bez velkých vah a základních cviků, které najdete ve ftku to prostě nebude fungovat. Svaly neporostou, tuky se nebudou spalovat, prostě konec a kašlat na to!

To je ale velký omyl! Rozhodně bychom to neměli vzdávat za žádné situace!

 

CVIKY JSOU VŠUDE POŘÁD STEJNÉ

Vždy to nějak jde a člověk si poradí, pokud má chuť. Cviky nemusí vypadat vždycky přesně tak, jak vidíte u největších borců na internetu. To že někdo dělá dřep s 200kg na zádech neznamená, že je to jediný možný cvik na vybudování svalové hmoty na našich stehnech. To že lidi dělají benchpress se 150kg a já doma nemám lavičku a tyč, neznamená, že nemám žádnou šanci vybudovat prsní svaly! Věřím, že již chápete pointu.

V tomto případě se bavíme o budování svalové hmoty, hubnutí a tvarování postavy. Pokud je náš cíl být silnější trojbojař, nastává problém, to uznávám. Ale jinak – nechci vidět žádné vzdávání, vždy je tu nějaká možnost a smysl to má!

Poraďte si! Najděte náhrady

Dřep nebuduje svalovou hmotu, Zapojení svalu při nějakém pohybu ji buduje!

-         Nemáte tyč na vaše záda, dřepujte holt bez ní. Dělejte výpady, vezměte si nějakou tašku do ruky.

-         Nemáte lavičku a tyč na benchpress? Na tlaky na ramena? Dělejte kliky

-         Nemáte tyč na přítahy v předklonu na zádové svalstvo? Vyběhněte ven na hřiště a dělejte shyby

-         Činky na biceps, triceps ramena chybí? Sežeňte si expander, nějakou gumu za pár korun a vykonávejte úplně stejné pohyby jako vždy, jen s jiným druhem odporu.

 

CO BUDUJE SVALY?

Svaly buduje objem vykonané práce. Proto tu neustále je nějaká naděje, že i domácí trénink s improvizovanými cviky a malou vahou stále bude fungovat. Nejsou potřeba těžké váhy. Ty budují sílu. Čas pod napětím se správným soustředěním a zapojením svalu, který postupně poroste směrem nahoru bude dostatečný impulz pro růst svalové hmoty, spalování energie a hubnutí.

Váha je nižší, ok – co teď? Přidáme počet sérií, přidáme počet opakování, zpomalíme tempo. Vykonáme více práce, vyčerpáme sval těmito prostředky a světe div se .. bude to bolet, bude to štípat a bude to fungovat i tak!

 

ZMĚNA, NOVÝ ŠOK

Každá změna tréninku může být pro tělo prospěšná. Na začátku po přechodu z fitka domu může trénink být nová stimulace pro tělo, protože na to nebude zvyklé. Nebude to čekat a to vám může pomoci jít kousek dopředu. Po nějaké chvíli šok zmizí, tělo si zvykne, ale v tuto chvíli můžete zase očekávat bonus v tom, že jakmile se vrátíte do fitka po jejich otevření, tělo bude zase opět reagovat mnohem lépe, protože to opět pro něj bude nezvyk a vy toho využijete pro další svalový růst!

TECHNIKA A ZAPOJENÍ SVALŮ

Ve fitku je každý mistr, každý zvedá co největší váhy, aby nevypadal trapně. Po letech cvičení člověk zjistí, že vlastně ani neumí cvičit, neumí dělat dobře techniku a nechápe princip funkcí svalů. Jejich zapojení, protažení a kontrakcí. Divili byste se, kolik klientů tento problém má a diví se, když je to naučím úplně jinak chápat. To, že teď nebudete mít jinou možnost, než ubrat váhy, soustředit se na techniku a s lehčí vahou perfektně svaly zapojit vám ukáže nový svět. Naučí a donutí vás to opravdu dobře porozumět svalům, využít ten pohyb, jejich zapojení a zlepšíte techniku, což nejenže povede k růstu hned teď, ale využijete to potom zase při návratu do fitka. Otevře vám to oči a vrátka k mnohem lepší tréninků a výsledkům do budoucna.

 

Nezavrhujte cvičení doma. Chápu, že to není ono. Chybí tam ta váha, atmosféra, lidi okolo vás. Připadá vám to zbytečné, nudné a zdlouhavé. Není to tak. Nadchněte se pro drobnosti, věřte si, zlepšujete se v tom ,co máte zrovna k dispozici a nevzdávejte to. Vždy je tady cesta, vždy je tady prostor se zlepšit a vždy je cokoliv z tohoto lepší, než se na ty vykašlat a sedět na zadku s chipsy u huby

Ať to roste a video přikládám tady:

KOMENTÁŘE
T
Tomáš Langer | 28. 01. 2021

Cvičení doma rozhodně smysl má. Co u nás zavřeli fitko tak cvičím pravidelně doma. Sestavil jsem si takzvaný "Krizový domácí trénink" https://docs.google.com/spreadsheets/d/15y2huR3JMu0rjTXjv7_gPhgcQCbUJq_8c44lhI9eT7A/edit?usp=sharing a ten s občasnými úpravami jedu. Už jsem to psal i na FB, jako komentář pod stejný příspěvek. Tento týden jsem se potýkal s problémem, který jsem si asi způsobil začleněním protahovacích cvičení, protože mě přijde, že můj silový trénink mě způsobil až příliš velké stažení svalů a bylo by třeba to kompenzovat. No asi jsem se protáhl při málo zahřátých svalech a problém byl na světě, dávám si pár dní pauzu a masáže jak jsem psal na FB. Znáte to, sice víte, že by bylo dobré se po každém cvičení protahovat (a asi i před tréninkem po zahřátí) ale často to někdo vynechává.

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ