12.listopad

MÝTY O ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE - Vše co potřebuješ vědět

posted by Aleš Lamka

ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE  

Sacharidy a glykogen

Naše tělo neustále přijímá a vydává energii. Je to začarovaný kruh, bez kterého se neobejdeme. Sacharidy, což jsou například přílohy, ovoce, sladkosti se rozkládají na glykogen a ten je potom naší krví transportován do jater a svalové hmoty. Musíme pochopit, že naše tělo je jako nádrž. Každá nádrž u každého auta je jiná.

Menšímu autu stačí nádrž na 40 litrů. Větší auto bude mít nádrž na 60 litrů! Tankování benzínu nádrž doplňuje a kdybychom to přehnali a po naplnění stále čepovali, tak nám to přeteče, bude to téct po kapotě, po laku a bude to zaprasené, auto se nám nebude líbit!

 Stejné to je i s tělem. Netrénovaný sportovec v sobě uchová na plnou nádrž řekněme 400 g sacharidů, velký kulturista třeba 600 g. Netrénovaný člověk málo cvičí, málo se hýbe, nebude tolik spotřebovávat sacharidy, kdežto velký kulturista jede jak drak a spotřebuje ho víc. Tím pádem se u obou bude diametrálně lišit potřeba sacharidů na doplnění a uložení a případně přepísknutí maxima.

 1 g sacharidů váže 3 g vody. Čím plnější bude naše nádrž s glykogenem, tím lépe budou svaly vypadat. Ano, drží vodu – ale to je dobře, to je potřeba a to chceme. Problém nastane, když těch sacharidů začne být moc! Nejenže se začnou ukládat do tuku, ale zároveň společně s vodou přetečou do podkoží, a to začne následně dělat problémy se vzhledem, jako když nám to teklo po té kapotě.

Ideální řešení? Individuálně zjistit, kolik kvalitních sacharidů denně anebo i na jedno jídlo potřebujete, abyste zůstali plní na 95 %.

 

Sodík a draslík

Sůl obsahuje sodík. Sůl potřebujeme k našemu životu a k dobrým funkcím těla. Sůl přidávat nejenže musíme, ale i chceme. Čím aktivnější jsme, tím více. Musíme dbát na přidaný sodík v nezdravých potravinách, kde se ho nachází většinou hodně. Osobně doporučuji 6–20 g soli neboli 2–7 g sodíku na den. Velké rozmezí že. To je tím, že jsme bohužel každý jiný.

Draslík je brácha sodíku. Oba kluci musí být kamarádi. Ani jeden nesmí být silný anebo slabý. Nesmí se hádat. Musí to ideálně být dvojčátka, kteří se perfektně rozumí a jdou spolu na procházku za ruku. Tím mám na mysli, že pokud za jeden den do sebe dostaneme 5 g sodíku, měli bychom do sebe ideálně dostat přibližně i 5 g draslíku.

Sůl a draslík jsou základní jointy, které přitahují vodu, ovlivňují vodu. Tam kde jsou, tam kde jí je dostatek anebo přebytek. Tam teče voda.

Ideální řešení? Musíme mít dostatečné množství pro správné funkce, plné svalstvo. Zároveň musíme dbát na jejich balanc. Jejich nerovnováha ovlivňuje plnost svalů, prokrvení a pump svalů, výkon, náladu, tlak krve a hormon aldosteron, který zadržuje vodu .

 

Pitný režim

Voda je základ života, voda je potřeba stejně jako je potřeba glykogen pro plnost našich svalů, funkcí těla, dobré nálady, zdraví, detoxifikaci a milionu dalších věcí. Zůstaneme ale u té plnosti. Pitný režim jde ruku v ruce s příjmem sacharidů, sodíku a draslíku. Čím víc těchto věcí bude, tím by mělo být úměrně k tomu i více vody. Měl by tu zase být nějaký balanc a harmonie. Nesmíme pít jeden litr, nesmíme pít 8 litrů. Nejenže to není dobré pro naše zdraví, pro naši náladu, dehydrataci, pocitu plnosti, bolesti hlav, ztrátu vitamínů a minerálů, ale i pro hormonální rozhození aldosteronu, který opět může zapříčinit držení vody v těle. Ideální řešení? Neustále stejný správný příjem vody v dobrém poměru k sacharidům, sodíku, draslíku a teplotě okolí.

 

Podkožní tuk

Nebudeme se bavit o tom, že pokud budeme mít na sobě stále kupu tuku, tak nám veškeré manipulace s vodou pro dosáhnutí lepšího vzhledu jsou k prdu. Tuk si neodčarujeme.

 Ideální řešení? Mít na těle co nejméně takových zásob.

 

Zbytečnosti a mýty

Bylinky na odvodnění. Kopřiva, petržel, divizna, zlatobýl, hluchavka.

Kapičky, medicína, výtažky, čaje, diuretika, tinktury, všechny možné přípravky a zázraky v tabletách. Detoxifikace těle různými drasťáky, které vás protáhnout křížem krážem. Hladovky! Vynechávání vody! Rozpíjení, vynechávání soli.

Jednotlivé zázračné potraviny, které vám rozhodně pomohu stáhnout vodu!

Všechno toto jsou drobnosti, které pravděpodobně nijak nepoznáte a nebudou mít žádný větší smysl v celkovém měřítku a neměli byste tomu věnovat téměř žádnou snahu, čas ani peníze.

 

Harmonie, spánek a pohoda

Nejdůležitější ponaučení z těchto věcí je následující: Pijte dostatečně, jezte zdravě a dostatečné množství sacharidů, aniž by jich bylo málo anebo příliš. Mějte dostatečný, a hlavně vybalancovaný příjem sodíku a draslíku. Stáhněte podkožní tuk na minimum.

Spěte dostatečně, cvičte správně, jezte dobře a buďte v pohodě! To jsou věci, které byste měli řešit a měli jim dávat velkou váhu.

Nehledejte zázraky, dělejte správně základy!

 


KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ