06.duben

KARDIO V NABÍRACÍ FÁZI | Zničí to svalový růst?

posted by Aleš Lamka

Kardio a sportování v nabírací objemové fázi. 

Co by na tom mělo být špatného? Vždyť pohyb, sport a kardio je zdravá věc a nemělo by na tom teda být nic špatného, ne?

Hned na začátek musím jako vždy říct to hlavní. Záleží na vašem cíli a jako vždy se pravděpodobně tak či tak svět asi nezboří, ať se rozhodneme jakkoliv. Než začneme ale plánovat naše cíle, měli bychom se na všechno koukat ve větším měřítku, dlouhodobě a měli bychom rozumět základům.

 

Co je kardio

Kardio je lehký, středně náročný anebo vysokointenzivní opakující se pohyb, který vykonáváme po nějakou dobu.

 

Příklady kardia

Chůze je pohyb v lehké intenzitě, která se dá dělat delší dobu.

Běh je střední náročný pohyb, který se vykonává v nějakém středně dlouhém časovém úseku.

Sprinty do kopce je vysokointenzivní pohyb, který se vykonává krátkou dobu.

 

Co kardio není a jeho zápory

Kardio není cvičení s činkami. Kardio nebuduje svaly.

Kardio může zhoršovat regeneraci.

Kardio může negativně působit na vaše klouby a šlachy.

Příliš mnoho kardia může mít negativní vliv na psychiku a duševní pohodu.

 

Výhody kardia

Kardio slouží ke spalování kalorií.

Kardio zlepšuje naše zdraví a funkce našeho srdce.

Kardio zlepšuje fyzičku a práci těla s dýcháním.

Kardio zlepšuje apetit.

Kardio může v rozumné míře pomoci s duševní pohodou.

 

Nabírací objemová fáze

Pointa nabírací fáze je maximalizace nabírání svalové hmoty, maximální zlepšení silových výkonů s činkami. V této fázi bychom měli chtít mít maximální možnou regeneraci, čímž zaručíme maximální možné výkony. Potřebujeme dostatečný příjem energie, abychom byli v kalorickém nadbytku.

Vzhledem k tomu, že kardio spaluje energii, zhoršuje regeneraci, začíná nám to lehce kolidovat a může tu vznikat problém. Jak jsem již řekl, záleží hlavně na vašich cílech a existuje spousta možností a kombinací, jak to všechno zvládnout.

Když se o tom bavím s klienty anebo se zpětně dívám na vlastní zkušenosti, jak probíhali všechny moje fáze v historii, mám už nějakou představu o tom, jak by to mělo být ideálně anebo co bude jen oukej.

Většinou se snažím v nabírací fázi opravdu odstranit všechny náročnější pohyby a druhy kardia, pokud to je možné a pokud náš cíl je opravdu maximální budování svalové hmoty a teď pozor – zároveň i úspěšná dieta.

Ptáte se proč? Do diety je kardio perfektní nástroj, jak spálit další tukové zásoby. Jenže tělo si zvyká a my ani v dietě nechceme nějak moc regeneraci zhoršovat, a tudíž nemůžeme mít nekonečno kardia. Aby kardio dobře fungovalo, dalo se zvládnout v rozumné míře a stále přinášelo výsledky, tak na něj naše tělo nesmí být zvyklé. No a jak jinak si na kardio odvyknout než tím, že ho odstraníme. A kdy je ideální čas na jeho odstranění? Ano... asi jste to již pochopili. V nabírací fázi.

Čím efektivnější bude nabírací fáze, tím líp si nahrajeme do karet. Tím lépe může proběhnout i dietní fáze.

Je mi zároveň jasné, že lidi nemají jen budování svalů na prvním místě. Je mi jasné, že někdo rád sportuje, chce se v tom zlepšit a chce využít i ty benefity zdravotní a duševní. Mezi tuhle partu patřím i já sám. Zažil jsme fáze, kdy jsem jen seděl na zadku, ale to mám za sebou. Teď i v nabírací fázi zařazuji trochu jízdy na kole, trochu procházek s dcerou a se psem. Dívám se okolo sebe, užívám si okolí, počasí a rád vypadnu od počítače a neustálého čumění do monitoru. Cítím se mnohem lépe, a to je hlavní benefit, který od kardia v nabírací fázi očekávám a doporučím i všem z vás.

 

Souhrnný závěr:

Pokud je vaše priorita maximální budování svalové hmoty a úspěšná dieta v budoucnu, vynechte středně a vysokointenzivní kardio v nabírací fázi. Můžete ponechat krátké a velmi jednoduché kardio na vyčištění hlavy, zlepšení apetitu, zdraví srdce a dobrou náladu.

 

Pokud vaše priorita svaly nejsou, ale maximální sportovní výkony 365 dní v roce, a i tak chcete nabrat – počítejte s tím, že budete mít problém. Bude to těžké, nebude to efektivní. Budete muset bagrovat hory jídla, budete riskovat horší výkony ve fitku. Ale – zvládnout se pravděpodobně dá všechno.

Video přikládám ZDE 
KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ