03.březen

JDE NABRAT SVALY A ZÁROVEŇ HUBNOUT TUK?

posted by Aleš Lamka

Hubnout tuky a nabírat svaly zároveň

Je to vůbec možné? Je to vlastně sen úplně všech, co začnou cvičit. Proč by nešlo dělat tyhle dvě věci najednou. Jíst správně, cvičit správně a tuky proměnit na svaly!

 

Když si zadáme do Googlu podobná hesla, vyletí na nás spousta chytrých vědeckých studií, které budou tvrdit, že je to naprosto reálné.

Vyskočí na nás ale i spousta článků, které tvrdí, že to možné není.

Proč je to takový problém? Proč by to nemohlo jít?

 

Základní pointa budování svalové hmoty je, že bychom měli být v kalorickém nadbytku, aby byl dostatek energie na budování nové svalové hmoty. Když jsme v kalorickém nadbytku, ukládáme i tuk do tukových zásob čili přibíráme kromě svalů i tuk.

Jenže my chceme ale tuk hubnout. Co je na to potřeba? Být v kalorickém nedostatku, aby tělo nemělo dostatek energie a muselo si ji někde vzít. Nejlépe z tukových zásob. Jenže s tím tu vzniká ten problém, že tělo nebere nikdy energii jen z toho zdroje, ze kterého chceme. Pravděpodobně si vezme i něco ze svalů a tím pádem nebude situace ideální pro budování svalové hmoty, spíše riskujeme úbytek.

 

Sakra, tak co teď? Je to tedy možné anebo není?

Naše svaly se rozpadají a regenerují neustále. Každou sekundu. Každou sekundu se uvolňuje a spotřebovává energie z tuku, ze sacharidů, ze svalů, aby naše tělo nějaké buňky zničilo a získalo energii na tvorbu jiných. To platí pro všechny buňky v našem i těle i pro ty svalové. Pro nás je důležité, aby svalová proteosyntéza převýšila proteinovou degradaci. Nedokážu vám detailně, vědecky vysvětlit celý reálný, anatomický průběh. Nebudu vám s jistotou tvrdit nějaké jasné vysvětlení co tedy je a není možné. Řeknu vám moje zkušenosti, kterých je podle mého názoru dostatek.

 

Co říká teorie?

Hubnout a budovat svaly zároveň nejde. Protože na svaly je potřeba kalorický surplus a na hubnutí kalorický deficit. Vždy se dá dělat jen jedno z toho.

 

Ale profíci na internetu to zvládají!

Ano, jasně. Někteří lidi na internetu to dokážou. Jenže vám neřeknou celý příběh. Neřeknou vám o jejich nadupaném steroidovém cyklu, kolik injekcí denně musí sehnat a kolik lahviček musí mít schovaných v mrazáku. Neřeknou vám celý příběh a všechny informace. Jak začali, jak vynechali trénink, jak vynechali drogy a teď když zase začali, je zázrak, že jim to jde dobře, že?

Většina profíků i tak uznává klasický přístup k věci, a to je nabírací a dietní fáze. Má nohy na zemi a nikdy je nevidíte non-stop po celý rok v závodní formě se zázračnými svalovým růstem k tomu. Nemám pravdu?

 

Co říká praxe a realita?

1 – Začátečníci mohou budovat svaly a hubnout zároveň

Setkal jsem se nespočetněkrát u svých klientů, že dokázali v prvních měsících a týdnech krásně stáhnout obvod břicha, vizuálně se zlepšit, a přesto zlepšit výkony a nabrat kilogramy. Začátečníci nejsou zvyklí na trénink, mají často podváhu a špatnou stravu. Nasazení na dostatečný příjem živin a tvrdý trénink zaručí tak velký šok pro tělo, že si poradí a dokáže splnit oba požadavky zároveň.

 

2 – Ženy mohou velmi často budovat svaly a hubnout zároveň

Setkal jsem se nespočetněkrát u svých klientek, že dokázaly v prvních měsících a týdnech krásně stáhnout obvod břicha, vizuálně se zlepšit, a přesto zlepšit výkony a nabrat kilogramy. Sice jim to nepřišlo po vůli a častokrát se zlobily, že jim kila neletí dolu a hledali někde chybu, já je chválil a snažil se jim vysvětlit, že nic lepšího vlastně ani nejde. Proč tomu tak je? Nechci být neuctivý, ale spousta žen není absolutně zvyklá cvičit, není zvyklá zvedat něco víc, než 1 kilové jednoručky a jít si zaběhat. Díky velkému šoku z nového tréninku váha na začátku ženám stojí a břicho a tuky klesají, protože je to tak nový šok pro tělo, že obě věci prostě jdou i naráz. Tělo je nuceno se přizpůsobit.

 

3 – Lidé po zranění a dlouhých přestávkách mohou budovat svaly a hubnout zároveň

Lidé, kteří měli zdravotní problém a měli málo pohybu mají často atrofované svalstvo. Jsou níž, než na co jsou zvyklí a níž, než byli dříve. Díky tomu je velmi často reálné, že tělo dokáže rychle budovat svaly i hubnout, protože se chce vrátit tam, kde bylo. Je to i novým a velkým šokem pro tělo společně s dobrou stravou.

 

4 – Zázračně geneticky obdaření jedinci mohou budovat svaly a hubnout zároveň

0,01 % lidí mají od matky přírody tak dokonalý dárek, že jim jde všechno lépe a snadněji nežli ostatním. Podobní asi budou mít šanci s velmi kvalitním a dobrým režimem budovat svaly i hubnout zároveň v pokročilém stavu. Znáte ale někoho? Já ne.

5 – Normální lidi, středně a hodně pokročilí jedinci NEBUDOU budovat svaly a hubnout zároveň

Pro většinou z nás, sportovců, normálních i náročnějších fitkařů je bohužel realita taková, že si budeme muset připustit fáze. Najednou nám to pravděpodobně moc dobře nepůjde anebo tak pomalu, že ani nepoznáme, zda se opravdu zlepšujeme anebo ne. Je lepší nastavit si režimy na nabírání, nebo hubnutí. Mít jasný cíl, dát přednost vždy jednomu z těchto dvou směrů. Uvidíme totiž nějaké výsledky, někam se posuneme a naše motivace nás udrží při životě. Pokud bychom se plácali na místě, riskujeme, že se na to kompletně vyprdneme, a to podle mě dobré není.

Video přikládám ZDE

KOMENTÁŘE
M
Marek Kormos | 11. 03. 2021

Oprava *kortizol = katabolicky hormon

ODPOVĚDĚT
M
Marek Kormos | 11. 03. 2021

Aleš, to, že naberať svaly a páliť tuk zároveň je možné. Stačí dat svoje telo do tej správnej hormonálnej poziicie. Pre naberanie svalovej hmoty potrebuješ len bielkoviny. 2.4g na kg telesnej hmotnosti. A dokážeš ich naberať aj v kalorickom deficite. Ako je to možné? V prvom rade musíme zabrániť produkcii kortizolu - antikatabilicky hormón. Čiže vyhýbať sa steady kardiu. Ďalšia vec, treba sa zamerať na produkciu rastového hormónu, antikatabilicky hormón, ktorý ochraňuje svalstvo, telo je nútené brat energiu z tuku (energiu aj pre svalstvo) Kedy sa rastový hormón produkuje? Pocas spánku, silového tréningu a HLADOVANIA. Čiže aký štýl stravovania sa zvoliť? Intermittent fasting (prerušovany pôst). Ak zvýšis svoju tukovu adaptivitu, vytrenujes svoje telo vydržať bez jedla aspoň 16 hodín v ratane spánku, začína sa zvyšovať hľadia rasťaku. Nervi do seba sacharidy a budes v pohode. Je za tým toho viac. Odporúčam ti pozrieť si Dr. Johna Jaquisha. Kalorický deficit + intermittent fasting + Silový tréning + dostatok bielkovín = budovanie svalstva a pálenie tuku

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ