03.leden

JAK SPRÁVNĚ JÍST A ZHUBNOUT NA NOVÝ ROK 1

posted by Aleš Lamka

Je tu nový rok! Máme za sebou 14 dní pěkného obžerství a ležení na kanapi

Lehce přiopití jste po silvestru vstali, mrknuli do zrcadla na formu a nebo se postavili na váhu. Vstali vám vlasy hrůzou a přišly na řadu každoroční novoroční předsevzetí zhubnout a vypadat dobře!

Tak hurá na dietu a do fitka pořádně makat!!!

V dnešním videu některým z vás neřeknu nic nového. Neřeknu vám nic zázračného, nic speciálního a nic dokonalého. Spíš bych chtěl vše uvést na pravou míru, než se do toho vrhnete po hlavě a za 2 týdny skončíte zničení, hladoví a vyčerpaní s habrugrem v hubě a tekoucí tatarkou po bradě.

 

Změřte se, zvažte se, vyfoťe se

Musíte kontrolovat výsledky, musíte mít představu, zda se něco děje a vy děláte věci dobře. Bez kontrol postupu nemáte šanci někam dojít., Musíte kontrolovat jak stavbu, tak tréninku a pohyb a podle výsledků vše upravovat tak, aby to ty výsledky mělo. Nenechávejte nic náhodě, nenechávejte nic na pocitu, protože ten rozhodně nemáte, když jste začátečník.

Chcete hubnout? Váha a nebo obvod břicha musí jít dolu.

 

Nepřežeňte začátek

Každá dieta musí mít posloupnost vzhledem k tomu, jak ser tělo bude snažit přizpůsobit. Tělo bude proti vám bojovat, bude hubnutí zpomalovat, bude vytrapovat. Vy na to musíte být připravení a ač je to divné – začít tím, že bude jíst celkem hodně! Je třeba dodávat tělu energii, aby mělo dobře rozjetý metabolismus, fungovalo dobře a hormony šlapaly na plné pecky. Musíme mít v záloze případné ubírání do budoucna, až se výsledky zastaví. Nesmíte to celé začít tím, že nebudete jíst!

 

Začněte drobnostmi

Já se svými klienty dělám věci malinko agresivněji, protože chtějí výsledky trochu rychleji. Některým lidem, kteří mají hlavu srovnanou a stačí jim přestup velmi pomalý a jednoduchý, což začátečníkům může sedět. Někdy stačí upravit jen drobnosti. Vyřaďte slazené pití, nezdravá sladidla. Vyřaďte omáčky, cukrovinky, sušenky a různá podobná uzobávání nezdravých věcí. Omezte alkohol.

 

Začněte hlídat stravu

Je třeba jíst zdravě, je třeba jíst ale i správné množství.

Existují bílkoviny, které bychom měli navýšit společně s tréninkem. Tím podpoříme regeneraci, výkony, fungování těla, budování svalové hmoty, hubnutí i hormony. Doporučuji průměrně okolo 2g na kg váhy

Existují sacharidy, které se často lehce snižují a mělo by se dávat přednost pomalu vstřebatelným oproti rychle vstřebatelným. Příklad – místo cukroví, dát brambory. Sacharidy nám dodávají energii pořádně cvičit. Nejsou nutné vyřadit úplně, jen s nimi pracovat obezřetně

Existují tuky, které jsou také zdroj energie, který se rozhodně musí kontrolovat, ale nesmí se snižovat na minimum, protože ovlivňuje hormony v našem těle, pomáhají vstřebávat vitamíny, minerály a ovlivňuje spoustu funkcí těla. Jak už žen, tak u chlapů doporučuji okolo 0,75-1g na kg

 

Jezte pravidelně

Doporučuji najít varianty a poměry makroživin tak, aby vám to sedělo. Abyste měli dobré trávení, abyste se cítili dobře a nepřetěžovali nijak tělo. To je důležitý základ. Spousta lidí pak chce neustále vymýšlet nové recepty a dělat z toho kuchařskou show. Opak je pravdou. Najděte si pár oblíbených variant jídel a jezte více méně pořád stejně. Držte se základů, mějte stálá jídla, stálé porce a díky tomu dokážete dobře sledovat výsledky, hlídat trávení a poznat případné chyby, když je něco špatně a nejde to tak, jak má. Měňte jen drobnosti. Druh přípravy jídla, Koření, druhy zeleniny.

 

Jídla vám musí chutnat

Abyste dokázali vydržet na dietě, tak nesmíte hladovět což jsem říkal na začátku. Musíte mít věci pod kontrolou, a hlavně vám jídla musí chutnat, musí vám sedět. Pokud vám bude na zvracení z každého jídla. Nebude se vám líbit, nebude vám chutnat – nebudete chtít dietu držet a budete podvádět. I dietní jídla mohou být chutná. Mohou vypadat dobře. Naučte se to, užívejte si to. Ať to vypadá hezky, ať to chutná dobře a vy pak nebudete mít žádný větší problém s jídly. Nebudete potřebovat podvádět, protože to co si dáte na talíř, bude super. Jen toho bude holt trochou méně, než byste asi chtěli.

 

Vydržte, kontrolujte, upravuje!

To hlavní máte. Teď už to chce jen vydržet, makat a nevzdávat se. Nic není hnedka, to musíte pochopit. Nespěchejte, postupně snižuje porce podle výsledků, které na sobě zjistíte. Tady je těžké říct, co přesně udělat, protože to já například holt vždy dělám individuálně s klienty, podle aktuální situace. Na to přesný plán nikdy není. Každý je jiný.

Nezapomínejte, že bez práce nejsou koláče a kromě jídla je velmi důležité začít i cvičit a pořádně seč hýbat! To si rozebereme v dalším dílu!

 

Video zde


KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ