01.duben

INTENZIFIKAČNÍ TECHNIKY PRO LEPŠÍ SVALOVÝ RŮST

posted by Aleš Lamka

Intenzifikační techniky pro lepší svalový růst

 

Intenzifikační techniky je pojem, který přiletěl někde z vesmíru a spousta lidí nechápe, co to vlastně sakryš vůbec je. Je to něco sprostého, ne??

Není! Je to vlastně velmi jednoduchá, rychlá, zábavná, účinná, ale bolavá pomůcka do našeho tréninku. Existuje mraky tréninkových plánů a postupů, které nám pomůžou ideálně zapojit, procvičit sval a tím ho stimulovat k následnému svalovému růstu.

 

Intenzifikační techniky se mohou používat více styly, ale pro mě to jsou z většiny série v našem tréninku, které jsou něco extra navíc k základní kostře tréninku. Takhle jednoduše.

 

Druhy intenzifikačních technik jsou na našem výběru. Dáme si několik základních příkladů, které můžeme zařadit do našeho arsenálu.

Supersérie – Přidání další série v podobě jiného cviku na stejnou partii.

Gigantická série – Přidání dvou dalších sérií v podobě dvou cviků na stejnou sérii.

Shozená série – Shození použité váhy po ukončení série na 50-75 % a vykonání dalších opakování.

Vynucená opakování – Po krátké přestávce vykonání dalších opakování se stejnou vahou.

Negativní opakování – Dlouhé brždění v negativní fázi pohybu na několik sekund.

Statické držení – Držení ve středu rozsahu pohybu s lehčí vahou a boj proti odporu.

Částečná opakování – Část pohybu, který bývá lehčí pro vykonání pár dalších opakování navíc.

 

Intenzifikační techniky nepřidáváme ke cvikům, kde není bezpečné selhat. Na to dejte velký pozor! Tyto série se jezdí do úplného selhání a vyčerpání. Spadnout na zem s činkou na zádech u dřepu anebo si ji hodit na hrudník při benchpressu není úplně nejlepší postup cvičení. Tyto techniky se přidávají na cviky, u kterých opravdu můžeme v klidu bezpečně selhat, aniž bychom riskovali.

 

Pointa intenzifikační techniky se může v každém plánu lišit. Já se svými klienty a sám pro sebe tyto techniky využívám jako kontrolovaný, postupně se točící systém sérií navíc, kterými doháníme individuální slabé anebo požadované partie na našem těle tím, že zvýšíme objem práce daného svalu. Zároveň ho více šokujeme a vyčerpáme, protože touto technikou jdeme až do kompletního selhání. Kompletní selhání nelze použít vždy a všude, proto se obecná intenzita tréninku velmi dobře koriguje podobným systémem.

Naše tělo pak má někdy lehčí a někdy těžší tréninky. Tím zaručíme dobrou regeneraci, ale stále dobré přetížení.

Slabiny jsou vždy hodně individuální věc a je na člověku, kterou partii chce dohnat a zlepšit. Tímto má volnost podle své vůle, nálady a chuti.

Trénink je díky těmto technikám sice těžší, ale rozhodně zábavnější a rozmanitější.

 

Názorná ukázka, jak přidat intenzifikační techniku bude demonstrována ve videu ZDE 

KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ