10.únor

IDEÁLNÍ RYCHLOST HUBNUTÍ A NABÍRÁNÍ

posted by Aleš Lamka

Ideální rychlost nabírání a hubnutí je často diskutované téma. Je to ale podle mě velmi důležitá věc, kterou ovlivníme spoustu věcí v průběhu celého režimu.

 

Když se snažíme nabírat, snažíme se nabírat ideálním tempem, abychom byli v kalorickém přebytku. Měli dostatek energie na náš trénink a naše proteinová syntéza, regenerace a energie byla vlastně na maximu. Neexistuje nějaký přesný jasně spočítatelný a daný příjem energie, který by mohl někdo jen tak hned bez problému zjistit a věděl, že tohle to je jediná možná správná a ideální věc, která bude prostě fungovat perfektně.

  

Když budeme jíst málo, může se stát, že naše tréninky a budování svalové hmoty v nabírací fázi nebudou dostatečné a dopředu se nepohneme. Naše svaly se nezvětší, naše síla nezlepší. Na druhou stranu, když budeme jíst moc a budeme v příliš velkém kalorickém nadbytku, tak se stane, že naopak budeme úplně zbytečně nabírat kromě svalů hlavně pouze kupu tuku. Což nám potom hodně znepříjemní následující fázi hubnutí, kde budeme riskovat spálení všech poctivě nově vybudovaných svalů na našich bicákách.

 

 

Když budeme v dietě, rozhodně chceme, aby naše váha a například obvod břicha klesal směrem dolů. Je tu riziko, že když budeme jíst například trochu víc, než bude nutné, může se stát, že budeme stát na místě a nebudeme hubnout vůbec. Nebo na druhou stranu, pokud to budeme přehánět, náš trénink a pohyb bude opravdu přehnaný, náš příjem jídla bude přehnaně nízký, tak můžeme úplně jednoduše rozkládat svalovou hmotu na energii, kterou naše tělo v této extrémní situaci prostě bude potřebovat a tím můžeme zahodit většinu našeho úsilí z nabírací fáze, kde jsme se snažili den, co den budovat každý gram nové svalové hmoty. Nehledě na to, že riskujeme selhání v dietě, protože to prostě kvůli obrovském hladu nezvládneme vydržet a pěkně to v nějakém záchvatu zajíme a tím se vrátíme na začátek.

 

 Grafy a celkový rozbor vysvětlení rychlého, pomalého a ideálního tempa najdete pro lepší představu a názornost ve videu, přiloženém dole v článku.

 

Váš cíl byste měli mít vždycky vzadu ve své hlavě, měl by být jasný a správný. Měli byste všechno korigovat podle toho, abyste ho plnili co nejlépe to zvládnete. Když obě věci budete dělat správně, zvýšíte dlouhodobě vaše šance na úspěch a na lepší výsledky. Myslím si, že někteří lidé samozřejmě extrémnější postupy zvládnout mohou, každopádně většina z nás normálních lidí bude muset být trochu ve svých cílech realistická a připustit si, že nic není hned a musí se makat, pokud se chceme pohnout dopředu. Je velmi těžké najít nějakou zlatou střední cestu a sám jsem s tím měl spoustu krát velký problém, protože někdy toho holt člověk chce dělat trochu méně, někdy toho chce dělat trochu více a většinou oba způsoby jsou špatně a nejlepší cesta je někde uprostřed.

 

Dodržujte všechno co nejlépe zvládnete a přeji vám hodně štěstí, ať to ideálně roste anebo hubne!

 
Video ZDE

 

KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ