09.leden

HLADOVKA vs ZDRAVÁ DIETA NA EFEKTIVNÍ HUBNUTÍ TUKU 4

posted by Aleš Lamka

Hubnutí neboli spalování tuků lze dosáhnout několika způsoby. Který je správný, efektivní a zdravý?

 

Rychlá dieta = velký nedostatek kalorií

Mínusy

Náročnost na udržení kvůli velkému nedostatku jídla a energie. Tělo bude mít chutě na sladké. Bude vás nutit a lákat uzobávat, ochutnávat a podvádět. Člověk riskuje selhání.

Riziko jojo efektu po ukončení diety. Kvůli velkému kalorickému nedostatku a následnému pocitu volna má člověk tendenci všechno dohnat a pořádně se najíst. Často se neovládne a kvůli velkému hladu sní vše, co uvidí. To povede k velkému příjmu energie a nabrání tukových zásob.

Snížení výkonu v posilovně. Kvůli nedostatku energie bude horší regenerace, horší zásoba energie a tím slabší výkony.

To povede k riziku spalování svalové hmoty. Kvůli nedostatku jídla i nedostatku dostatečného výkonu budou naše svaly trpět. Bude horší stimulace k růstu a velké riziko jejich rozložení, pro vykonání aspoň nějakého průměrného výkonu.

Zpomalení metabolismu kvůli slabšímu výkonu. Méně svalů, slabší výkon = menší výdej energie.

Zpomalení metabolismu kvůli únavě mimo trénink. Méně pohybu, horší nálady, šetření každého kroku mimo fitko při běžných každodenních činnostech povede ke snížení výdeje energie.

Snížení testosteronu kvůli dlouhodobému velkému deficitu. Testosteron je třeba pro optimální fungování těla a dobrý výkon.

Zhoršení spánku, zvýšený kortizol = další a další záporné věci, které nepomáhají svalové hmotě, regeneraci ani našemu organismu.

Zdravotní rizika – příliš dlouhý a velký deficit může zpomalovat funkce těla. Snižuje naše fungování po všech směrech.

 

Bonusy

V případě, že je rychlá dieta krátkodobá, může být úspěšná a efektivní. Na krátkou dobu naše tělo dokáže zvládnout kupu náročných věcí. Tuky mohou mizet rychle oproti svalové hmotě, takže se toho dá tímto stylem dobře využít. Odhadovaná maximální rozumná doba je podle mě okolo dvou až tří týdnů.

Rychlé výsledky mohou být uspokojivější a motivující.

 

Pomalé hubnutí = mírný nedostatek kalorií

Mínusy

Náročnější na vůli a mentální výdrž jedince. Potrvá to dlouho a člověk se může nechat zviklat slabšími výsledky. Může ztrácet motivaci a myslet si, že stojí na místě, kvůli tomu selhat a na vše se vykašlat.

Ani extrémně dlouhý, i když rozumný deficit, není nejlepší pro svalovou hmotu. I tady postupem času riskujeme horší náladu, energii, hormony, katabolismus a zhoršování výkonů jako u hladovky. Riziko těchto negativních jevů je mírnější a přichází postupně.

 

Bonusy

Jednodušší na udržení diety bez podvádění. Když není extrémní deficit, tělo většinou nevysílá tak silné signály hladu a chutí na sladké. Je to snazší na zvládnutí.

Mírné riziko katabolismu. Reálná šance na udržení svalové hmoty a u začátečníků je to dokonce šance i na budování svalové hmoty a zlepšení silových výkonů.

Mírné riziko snížení testosteronu, zhoršení spánku.

Zdravotní benefity – snížení tukových zásob přináší pro většinu lidí zlepšení tlaku krve, snížení cholesterolu, zlepšení fyzičky a lepší náladu. Snazší základní lidské úkony díky snížené tělesné hmotnosti.

Reálné udržení rozumné formy po ukončení diety. Díky rozumnému příjmu jídla, bez velkých pocitů hladu neriskujeme šílené bezmyšlenkovité přejídání po ukončení diety.

Rozumné držení energie na sportovní aerobické úkony díky mírnému deficitu, ale stále ještě dobrému přísunu sacharidů a tuků.

Zlepšení fyzičky. Kardio se zařazuje často do těchto režimů a díky rozumnému příjmu energie a lepší stavbě těla se rapidně zlepšuje fyzička, rychlost a obratnost.

Na video se můžete podívat ZDE
KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ