20.říjen

Brambory a batáty - nutriční hodnoty

posted by Aleš Lamka

Brambory a batáty jsou výborným zdrojem komplexních sacharidů, vlákniny, vitamínů a minerálů

Obsahují již vodu a proto mají na první pohled méně kalorií, než například rýže. To si ale nelpěte, protože po uvaření rýže vodu natáhne a dostane se nakonec na podobné hodnoty. Rýži si rozebereme v některé z dalších příspěvků. Jste spíše na rýži a nebo brambory? 


Zdravý zdroj sacharidů jako jsou brambory nám pomáhají v mnoha věcech. Pomalé sacharidy zasytí na dlouhou dobu, tím dokážeme vydržet déle na nižších kaloriích a tím lépe hubneme. Vláknina pomáhá čištění střev. Pozor ale, někdy i toho může být už dost a může se spustit průjem. Ani s vlákninou by se to nemělo přehánět. Optimální trávení je ve správné dietě vždy klíč. Využít maximum z minima, cítit se plní energie bez pocitu hlavu. 

Pocit hladu ovlivňuje hormon ghrelin, který nám říká, že je hlad. Pomalé zasycujících sacharidy ho drží na správné hladině a my budeme v klidu a nebudeme se přežírat blbostmi. 

Zpátky k věci. Brambory nám pomohu zlepšit citlivost na inzulín, což povede k lepšímu zdraví a zpracování potravy do svalů. Snižujeme riziko cukrovky. Snižují tlak krve a jsou zdrojem draslíku, což pomáhá správným funkcím těla společně s dobrým příjmem sodíku a vody. Bude napomáhat dobrému držení vody v těle. Pomáhá imunitě a cholin pomáhá snížení zánětům (inflamation), může přispět ke snížení stresu, zlepšení nálady a lepšímu spánku. Batáty mají oproti klasické bramboře sladkou chuť, pokud hledáte změnu. 

Obě dvě varianty jsou ale velmi kvalitní zdroj energie a doporučuji je „s rozume“ zařadit do naších jídelníčků!

 
Nutriční hodnoty:

Bílkoviny 1,7g

Sacharidy 16-20g

Tuky 0,1g

Vláknina 2,4g

Energie 70-80kcal

Hořčík 21mg

Železo 0,52mg

Draslík 407mg

Choline 11mg

Výborným zdrojem VitE, B5, B6, VitA, VitC


Zde se můžete mrknout na diskuzi ohledně brambor u mě na instagramu:

https://www.instagram.com/p/B3oUck6Ae6j/ 

 

 


Můžete se podívat na kompletní video, kde mluvím o nejlepších potravinách do diety

KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ