13.květen

7 Způsobů jak si zlepšit zdraví pomocí jídla

posted by Aleš Lamka
 

Správná jídla mohou pomoci v bojích proti nemocem, žít zdravější život a zlepšit vaše sportovní výkony


To, co jíte, má obrovský vliv na vaše zdraví, výkon a tělo. Špatné dietní volby mohou způsobit obrovské potíže. Naopak správné volby nabízí mnohé výhody, například v bojích proti určitým nemocem. Pokud chcete poznat správná jídla, která zlepší vaše zdraví, jste na správném místě!

 

Zesil své srdce


Různé choroby se mohou objevit na srdeční chlopni a mohou způsobovat blokaci dodávek krve. Tím způsobují riziko mrtvice nebo dokonce i smrti. Pokuste se omezit jídla bohatá na cholesterol (zvířecí tuky, zpracované maso a sacharidy) a všechno, co bylo při přípravě spáleno.

 

1 - Zvyšte antioxidanty

Snížení oxidační úrovně těla dosáhnete konzumací většího množství jídel obsahující antioxidanty – borůvky, maliny, jahody, brusinky. Zařaďte bylinky i koření, například oregano. Suplementace antioxidanty přímo nijak neovlivní vaše sportovní schopnosti, ale konzumace správných jídel sníží stres. To pomůže trénovat pravidelněji. Ujistěte se, že jíte jednu až dvě porce antioxidačních jídel denně.

 

2 - Pijte hodně zeleného čaje a kávy

Tyto nápoje mohou pomoci proti oxidaci a pomoci chránit tělo před tvorbou rakovinotvorných buněk.

 

Sportovní účinky – rychlejší pálení tuků

Zelený čaj je velmi solidní volba. Výzkumy ukazují, že konzumace zeleného čaje pomáhá proti ukládání tuků do podkožních rezerv a pomáhá lépe rozkládat samotné tukové zásoby.

 

3 - Zaútoč s omegou 3

Je lepší jíst více omega 3 a méně omega 6. Mastné kyseliny omega 3 se v hojném množství nachází v tučných rybách, omega vejcích, lněných semínkách, vlašských ořeších a v mořských plodech.

Sportovní účinky – rychlejší regenerace po cvičení

Tyto mastné kyseliny mají silné proti pálící (svalová horečka po cvičení) vlastnosti, což z nich dělá výborný nástroj na obnovu pro zničené nohy z dřepů.

 

4 - Sniž transmastné kyseliny a hydrogenované tuky

Transmastné kyseliny se nachází ve zpracovaných potravinách, mezi které patří například chipsy, hotová jídla a jídla z restaurací. Ty mohou lehce zoxidovat a také značně přispívají k tvorbě rakovinotvorných buněk.8-ways-to-boost-your-health-with-food-graphics-antioxidant-heart

Sportovní účinky – snížení celkové hmotnosti těla

Pokud je to možné, zaměňte tyto transmastné kyseliny za potraviny, které je neobsahují, například avokádo. Jsou nejen plné vitamínů a minerálů, ale jsou také plné nenasycených mastných kyselin. Výzkum ukazuje, že v dietě dávky nenasycených mastných kyselin pomáhají při odbourávání podkožního tuku.

 

Vylučte možnost mrtvice


Udržování nízkého krevního tlaku je klíčové při prevenci před srdečními chorobami a mrtvicí. Potraviny, které podporují nízký krevní tlak, jsou například: zelený čaj, rybí olej, hořká čokoláda, červená řepa.

 

5 - Volte jídla s vysokým obsahem salicylates

Salicylates jsou rostlinné hormony, které se nacházejí v určitých druzích ovoce a zeleniny. Drží váš tlak nízko stejným způsobem jako aspirin. Mohou avšak také pomoci při svalové horečce. Mezi tyto potraviny patří: rozinky, datle, pomeranče, ananas, chilli a čekanka.

Sportovní účinky – rychlejší regenerace po cvičení

Výzkumy opět ukazují, že bromelain, složka obsažená v ananasu, může urychlit regeneraci po cvičení. Na druhou stranu to ani nechutná nijak špatně, že?

 

6 - Jezte více vitamínu B

Někteří lidé mají v těle vyšší hodnoty aminokyselin zvaných homocystein, které mohou způsobovat větší riziko mrtvice. Můžete si to sami nechat ověřit krevním nebo genovým testem, abyste věděli, zda nepotřebujete nějakou speciální suplementaci. Každopádně je rozumné, aby si všichni kontrolovali příjem vitamínu B jídly bohatými na jeho obsah.

Sportovní účinky – více energie při cvičení

Tyto vitamíny podporují energetické hodnoty. Bez nich je velmi možné, že váš trénink je akční, jako trénink důchodce. Najdete je v potravinách jako jsou vejce, listová zelenina, chřest, banány a játra.

  Dbejte na zdravá játra a plíce


Pro zajištění zdraví plic a jater musíte snížit celkový příjem toxinů.

 

7 -  Zvyšte příjem řeřichy potoční

Řeřicha obsahuje nutrienty, které plíce chrání. Je peprné chuti a hodí se například do sendviče nebo do polévky.

Sportovní účinky – rychlejší regenerace

Většina lidí si myslí, že je řeřicha pouze otravná ozdoba. Ještě než ji zavrhnete, zvažte výzkum britského lékařského deníku, který objevil, že řeřicha bohatá na antioxidanty může snižovat stres, který je vyvíjen na tělo při cvičení. Být vámi, tak bych ji zařadil do vašeho po-posilkového jídla.

   

Napsal: Train

Zdroj : Bodybuilding.com

Přeložil a upravil vlastními slovy: Aleš Lamka

   
KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ