Špaldová mouka není nejkvalitnější věc na planetě, ale ani ta nejhorší. Je běžně k dostání v obchodech a dá se využít v naší fitness kuchyni mnoha způsoby. Přes tvorby těsta, domácího pečiva, pizzy a dalších specialit. Já ji využívám velmi jednoduše do kašiček, protože mě nenadýmá, není potřeba žádné větší tepelné úpravy a perfektně se rozpustí kompletně do hladka, což kašičce dodá příjemnou hustotu a strukturu, která vám v kombinaci se správnými ingrediencemi může připomínat cheescake plný cukru a másla z vaší oblíbené kavárny. Jen to bude v naší variantě zdravé a přesně podle vašich potřeb!
Tento druh obilné mouky je sice dražší, ale velmi zdravý. Neobsahuje žádné chemické látky, snadno se tráví a má jemnou oříškovou chuť. Ve skutečnosti se špalda považuje za samostatný druh pšenice. Jelikož tedy jde o stejný druh, mají podobný výživový profil. Zrna špaldy jsou však více rozpustná ve vodě, což organismu značně usnadňuje trávení. Má také vysoký obsah bílkovin, díky čemuž se může pyšnit bohatým aminokyselinovým spektrem. Špaldová mouka obsahuje tuk, který má vysoké složení nenasycených mastných kyselin.
Bohatá na vlákninu a prospěšné látky
Špalda se skládá hlavně z cukrů, ze kterých většinu tvoří škrob, díky čemuž jsou výrobky ze špaldové mouky vláčnější a hutnější. V kombinaci s vysokým podílem vlákniny, kterou se špaldová mouka může pyšnit, pomáhá zpomalit trávení a navozuje pocit sytosti. Vysoký příjem vlákniny navíc souvisí i se sníženým rizikem obezity, srdečních chorob a diabetu 2. typu. Obsah vlákniny ve špaldové mouce je ve skutečnosti o něco nižší než obsah v pšeničné mouce, ale obsahují podobné množství rozpustné vlákniny.
Vzhledem k tomu, že špalda obecně obsahuje vysoké množství minerálů a vitamínů, může například zlepšit imunitní systém, snížit hladinu cukru v krvi, stejně tak i špatného LDL cholesterolu. Organismu dodává hořčík, zinek, mangan, vápník, draslík a vitamíny skupiny B.