OSTATNÍ VYŽIVOVÉ HODNOTY
Ghí má všechny podstatné znaky přepuštěného másla, tj. vysoký kouřový bod (až 250 °C), nulový obsah laktózy a dlouhou, až roční trvanlivost. Od běžného přepuštěného másla se liší způsobem přípravy – nevaří se jen do okamžiku, kdy se začne odpařovat voda a oddělí se mléčná sušina, ale až do doby, než sušina začne karamelizovat. Ve srovnání s obvyklou formou přepuštěného másla má ghí zlatavější barvu. Po přepuštění zachovává nutriční hodnotu másla (vitamín A, vitamín E, draslík, hořčík, železo).
V čem je lepší oproti klasickému máslu? Výhod má ghí hned několik. První, veskrze praktická, je jeho trvanlivost. Naše prababičky neměly mrazáky a ledničky, naopak másla bylo více než dost, a než aby ho zkažené vyhodily, vyrobily si z něj přepuštěné máslo. To totiž vydrží v lednici či na tmavém místě při pokojové teplotě až několik měsíců. Další výhodou je bezesporu fakt, že při výrobě se z másla odstraní mléčné bílkoviny, a zůstane nám tak stoprocentní tuk.
Ghí je tím pádem vhodné pro lidi s intolerancí laktózy (a samozřejmě také pro celiaky; je přirozeně bezlepkové).
Na rozdíl od klasického másla má ghí příznivý vliv na snižování cholesterolu v našem těle. Na základě studií a experimentů na zvířatech i lidech bylo prokázáno, že pokud se ghí užívá pravidelně a v rozumném množství, aktivně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Výbornou vlastností přepuštěného másla je také jeho bod zakouření. Zatímco klasické máslo, stejně jako rostlinné oleje, má bod zakouření okolo 120° až 150°, ghí jej má až u 250°, což z něj činí výborný tuk vhodný nejen k vaření či dušení, ale také smažení.
Benefity:
- Vysoký bod zakouření
- Ghí obsahuje celou řadu vitamínů rozpustných v tucích.
- Je vhodné pro alergiky – je totiž bez laktózy i mléčných bílkovin!
- Vyniká vysokým obsahem CLA.
- Je významným zdrojem kyseliny máselné.
- Ghí – podpoří i zdraví kostí.
-
Má blahodárný vliv na trávení.
-
Zmírňuje rozvoj zánětů.