ÚDAJE JSOU UVEDENY PRO 100 G POTRAVINY
  • 35 Kcal
  • 1 Bílkovin
  • 7 Sacharidů
  • 0,22 Tuků
Aleš Lamka Osobní postřeh

Mrkev je zelenina, která se dá použít více méně ke všemu. Dá se jíst za syrová, dá se i tepelně upravit. Jako jedna z mála druhů zeleniny je mrkev velmi dobrá na trávení, protože většině lidí nezpůsobuje problémy zažívací potíže, nenafukuje. Trávení je pro nás velmi důležitá věc. V dietě, kdy se snažíme bagrovat kila zeleniny, abychom se zaplácli a chvilku neměli hlad, tak to nemusí vždy dobře skončit, díky velkému množství vlákniny a následnému nafouknutí, případně i průjmu. Mrkev je v tomto směru velmi dobrý a rozumný pomocník!



OSTATNÍ VYŽIVOVÉ HODNOTY

Sodík 25 mg
Draslík 170 mg
Vápník 25 mg
Horčík 3 mg
Fosfor 15 mg
Železo 0,3 mg
Měď 0,02 mg
Zinek 0,1 mg
Mangan 0,1 mg
Vitamin C 10 mg
Vitamin E 0,56 mg
Vitamin B6 0,14 mg
Karoten 12,5 mg
Thiamin 0,1 mg
Riboflavin 0,01 mg
Niacin 0,2 mg

Mrkev je důležitá především pro svůj obsah betakarotenů a vitamínů A, B, C, D. Čerstvá mrkev nabízí také spoustu zdravé vlákniny.

Některé látky obsažené v mrkvi na sebe váží těžké kovy a pomáhají je tak lépe odvádět z těla. Mrkev pomáhá při problémech s šeroslepostí, močovými kameny nebo revmatickými záněty kloubů. V lidovém léčitelství se mrkev používala jako močopudný a projímavý prostředek.

Mrkev je zdravější vařená, než syrová, tělo tak lépe vstřebá betakaroten. Pokud chcete tělu zajistit dostatek vitamínu A, snězte denně alespoň 50 g čerstvé syrové mrkve.