HIMALÁJSKÁ SŮL

ÚDAJE JSOU UVEDENY PRO 100 G POTRAVINY
  • 3 Kcal
  • 1 Bílkovin
  • 0 Sacharidů
  • 0 Tuků
Aleš Lamka Osobní postřeh

Himalájská sůl je do růžova zbarvená sůl, která se dá v kuchyni využít, stejně jako ta obyčejná. Vypadá zajímavě, díky svému tvaru a zbarvení, čímž může vaše jídlo dostat jiný tón. Žádné velké zdravotní benefity jsem osobně ale nikdy nepoznal. Sůl obecně je velmi důležitá věc, kterou musíme mít pod kontrolou pro naše zdraví, abychom měli správný střední příjem. Svaly a tělo sůl potřebuje. Moc soli ale může také škodit a držet vodu, čímž zvyšovat napumpování a žilnatost, ale i tlak krve. Dejte na to pozor!



OSTATNÍ VYŽIVOVÉ HODNOTY

Prodejci himalájské soli doporučují vyměnit klasickou kamennou sůl či mořskou sůl za sůl himalájskou. Často jsou jí připisovány až neuvěřitelné pozitivní účinky na zdraví. Bohužel se opět jedná o klamání spotřebitele. Himalájská sůl je získávána v Pákistánu, kde se těží z podzemních dolů. K diskuzi je mimo jiné ekologický dopad této těžby, protože zdejší příroda je pod náporem těžby devastována. Letecká přeprava soli životnímu prostředí také neprospívá. Koneckonců tohle je důležitý aspekt k zamyšlení u všech dovážených produktů.

Z pohledu složení obsahuje himalájská sůl 4 x více draslíku než sůl kamenná, 3 x více vápníku a 15 x více železa než mořská či kamenná sůl. Vyšší koncentrace železa jí dává typickou narůžovělou barvu. Ovšem ani u soli himalájské se z důvodu malých denních dávek soli nejedná o významný zdroj jakéhokoli minerálu.