DÝNĚ MÁSLOVÁ

ÚDAJE JSOU UVEDENY PRO 100 G POTRAVINY
 • 44 Kcal
 • 1 Bílkovin
 • 12 Sacharidů
 • 0 Tuků
Aleš Lamka Osobní postřeh

Máslová dýně jen druh zeleniny, který má spoustu zdravotních benefitů pro naše tělo. Dá se využít mnoha způsoby i v kuchyni a ozvláštnit nám náš jídelníček na jinou úroveň. Dají se z ní lehce dělat zajímavé druhy polévek, vývarů. Dají se z ní dělat různé druhy pyré či omáček k příloze a není problém dýni nakrájet a okořenit na plátky či hranolky, šoupnout to trouby a mít pořídnou nálože na zobání k večerní televizi bez výčitekOSTATNÍ VYŽIVOVÉ HODNOTY

Dýně má celou řadu zdravotních benefitů. Obsahuje antioxidanty alfa-karoten, beta-karoten, kryptoxantin a mnoho dalších, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Kromě toho obsahuje vitamíny, které mohou posílit imunitu. Studie ukazují, že takovou moc má například vitamín A, který dokáže posílit imunitní systém a pomoci v boji proti infekcím.

Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C zvyšuje konzumace dýně tvorbu bílých krvinek, čímž pomáhá imunitním buňkám pracovat efektivněji. Urychluje rovněž hojení ran. Kromě toho je dýně dobrým zdrojem vitamínu E, železa a kyseliny listové, u nichž je rovněž prokázáno, že pomáhají imunitnímu systému.

Dýně se podle některých studií ukazuje také jako poměrně schopný ochránce zraku, který se s přibývajícím věkem běžně zhoršuje. Konzumace některých potravin může riziko ztráty zraku naštěstí snížit. Mezi tyto potraviny patří také dýně, jež je bohatá právě na živiny, které jsou se silným zrakem spojovány. Důležitou roli hraje například beta-karoten, který tělu dodává potřebný vitamín A. Jeho nedostatek některé výzkumy uvádí jako častou příčinu slepoty. Při analýze 22 studií vědci rovněž zjistili, že lidé s vyšším příjmem beta-karotenu mají výrazně nižší riziko vzniku šedého zákalu, který je častou příčinou slepoty.

Dýně je také jedním z nejlepších zdrojů luteinu a zeaxantinu, což jsou sloučeniny, jež jsou spojovány s nižším rizikem věkem podmíněné makulární degenerace (AMD) a šedého zákalu. Poškození očních buněk volnými radikály pak mohou zabránit vitaminy C a E.

Velkým benefitem tohoto plodu je rovněž skutečnost, že může snižovat riziko rakoviny, při které dochází k abnormálnímu růstu buněk. Rakovinové buňky produkují volné radikály, které jim pomáhají se rychle množit. Dýně má oproti tomu vysoký obsah karotenoidů, což jsou sloučeniny, které mohou fungovat jako antioxidanty a volné radikály neutralizovat. To může pomoci v ochraně před některými druhy rakoviny.

Například analýza 13 studií ukázala, že lidé s vyšším příjmem alfa-karotenu a beta-karotenu měli výrazně nižší riziko rakoviny žaludku. Podobným výsledkem skončilo i mnoho dalších studí na lidech, podle kterých mají osoby s vyšším příjmem karotenoidů nižší riziko rakoviny krku, slinivky břišní, prsu a dalších nádorů. Na druhou stranu si vědci nejsou jisti, zda za touto skutečností stojí samotné karotenoidy, nebo například životní návyky osob, které konzumují stravu bohatou nejen na karotenoidy.

Obsažený draslík, vitamín C a vláknina mohou také zlepšovat zdraví srdce. Studie ukázaly, že lidé s vyšším příjmem draslíku mají nižší krevní tlak a nižší riziko mrtvice. Vysoký obsah antioxidantů pak chrání LDL cholesterol před oxidací, během které dochází k jeho shlukování podél stěn cév, což může zvyšovat riziko srdečního onemocnění. Pozitivní vliv má pak dýně také na zdraví pokožky a působí jako přírodní ochrana proti slunci a škodlivému UV záření.

 • Tílko SUPERHUMAN - Longline - červená/bílá

  Tílko SUPERHUMAN - Longline - červená/bílá

  Popis produktu Pánské stylové elastické tílko hodící se nejen do posilovny, ale i na všední každodenní nošení. Tílko je opatřeno logem SUPERHUMAN, které je zhotoveno kvalitním potiskem (flock).

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko SUPERHUMAN - červená/bílá

  Tričko SUPERHUMAN - červená/bílá

  569 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Longline - šedá/bílá

  Tílko SUPERHUMAN - Longline - šedá/bílá

  Popis produktu Pánské stylové elastické tílko hodící se nejen do posilovny, ale i na všední každodenní nošení. Tílko je opatřeno logem SUPERHUMAN, které je zhotoveno kvalitním potiskem (flock).

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Masážní míček Blackroll ball

  Masážní míček Blackroll ball

  249 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Kraťasy - SUPERHUMAN (vroubkované) - ČERVENÁ/BÍLÁ

  Kraťasy - SUPERHUMAN (vroubkované) - ČERVENÁ/BÍLÁ

  Popis produktu Nová řada pánských šortek - Titanus, s potiskem SUPERHUMAN, má nový kvalitnější materiál a je k dostání ve více barvách (modrá, červená, černá). Pohodlné pánské šortky TITANUS, jsou vhodné jak na běžné nošení tak na cvičení v posilovně. Šortky jsou z materiálu, který dobře reguluje vlhkost, odvádí teplotu a je pružný, čili vhodný na cvičení!

  574 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko SUPERHUMAN (elastické) - bílá/černá

  Tričko SUPERHUMAN (elastické) - bílá/černá

  569 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko SUPERHUMAN - hnědá/bílá

  Tričko SUPERHUMAN - hnědá/bílá

  569 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Bandáže zápěstí

  Bandáže zápěstí

  580 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko SUPERHUMAN (elastické) - hnědá/bílá

  Tričko SUPERHUMAN (elastické) - hnědá/bílá

  569 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tepláky SUPERHUMAN černá/oranžová

  Tepláky SUPERHUMAN černá/oranžová

  Popis produktu Materiál: 50% Bavlna 50% Polyester 320g/m2 Dobře drží tvar , nedochází k vytahání. Potisk Flock.

  895 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Stringer - černá/oranžová

  Tílko SUPERHUMAN - Stringer - černá/oranžová

  Popis produktu Pánské stylové elastické tílko hodící se nejen do posilovny, ale i na všední každodenní nošení. Tílko je opatřeno logem SUPERHUMAN, které je zhotoveno kvalitním potiskem (flock).

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • MULTIVITAMIN | 100 KAPSLÍ

  MULTIVITAMIN | 100 KAPSLÍ

  Popis produktu Multivitamin obsahuje 18 základních složek vitamínů a minerálů (včetně vitamínu K2), které jsou nezbytné pro lidský organismus. Pro zachování vitality a celkově dobrou kondici. Přípravek je sestaven speciálně pro osoby s vysokou fyzickou a psychickou zátěží a pro výkonnostní a kondiční sportovce. Přípravek je určen k dlouhodobému a pravidelnému užívání.

  358 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • MICELÁRNÍ KASEIN - 1800 G

  MICELÁRNÍ KASEIN - 1800 G

  Popis produktu Kasein je speciální typ bílkoviny, která zajistí pozvolné, plynulé, rovnoměrné a dlouhotrvající uvolňování aminokyselin v době, kdy vaše tělo odpočívá a díky obsaženým přírodním enzymům zaručí jejich maximální využití. K dostání ve dvou lahodných příchutích: vanilka a čokoláda.

  1348 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • VITAMÍN D3 | 200 TABLET

  VITAMÍN D3 | 200 TABLET

  Popis produktu Vitamín D3, známý jako cholekalciferol, je jedním z 24 nutrientů nezbytně potřebných pro život. I když je jeho přirozeným zdrojem sluneční záření, pro většinu populace je tento zdroj nedostatečný. Podávání vitaminu D3 se doporučuje při dlouhodobém nedostatku slunečních paprsků, převážně během zimních měsíců. Toto balení vám vydrží více než na půl roku.

  298 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • RISE AND SHINE - PRE-WORKOUT | 600G

  RISE AND SHINE - PRE-WORKOUT | 600G

  Popis produktu RISE and SHINE je neobyčejně komplexní před-tréninkový doplněk stravy, který je sestaven na základě dlouholetých zkušeností s jednotlivými látkami, které obsahuje. Byl navržen tak, aby patřil mezi nejúčinnější předtréninkové doplňky stravy na trhu. V produktu jsou obsaženy látky, které jsou skutečně potřebné a mají výkon zvyšující potenciál. Účinná kombinace těchto látek se postarají o nabuzení na trénink, příval energie, prokrvení svalů, zvýšenou soustředěnost, vytrvalost a pocit síly.

  715 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
jídelníček + trénink ONLINE TRENÉR
mám zájem