Máslová dýně jen druh zeleniny, který má spoustu zdravotních benefitů pro naše tělo. Dá se využít mnoha způsoby i v kuchyni a ozvláštnit nám náš jídelníček na jinou úroveň. Dají se z ní lehce dělat zajímavé druhy polévek, vývarů. Dají se z ní dělat různé druhy pyré či omáček k příloze a není problém dýni nakrájet a okořenit na plátky či hranolky, šoupnout to trouby a mít pořídnou nálože na zobání k večerní televizi bez výčitek
Dýně má celou řadu zdravotních benefitů. Obsahuje antioxidanty alfa-karoten, beta-karoten, kryptoxantin a mnoho dalších, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Kromě toho obsahuje vitamíny, které mohou posílit imunitu. Studie ukazují, že takovou moc má například vitamín A, který dokáže posílit imunitní systém a pomoci v boji proti infekcím.
Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C zvyšuje konzumace dýně tvorbu bílých krvinek, čímž pomáhá imunitním buňkám pracovat efektivněji. Urychluje rovněž hojení ran. Kromě toho je dýně dobrým zdrojem vitamínu E, železa a kyseliny listové, u nichž je rovněž prokázáno, že pomáhají imunitnímu systému.
Dýně se podle některých studií ukazuje také jako poměrně schopný ochránce zraku, který se s přibývajícím věkem běžně zhoršuje. Konzumace některých potravin může riziko ztráty zraku naštěstí snížit. Mezi tyto potraviny patří také dýně, jež je bohatá právě na živiny, které jsou se silným zrakem spojovány. Důležitou roli hraje například beta-karoten, který tělu dodává potřebný vitamín A. Jeho nedostatek některé výzkumy uvádí jako častou příčinu slepoty. Při analýze 22 studií vědci rovněž zjistili, že lidé s vyšším příjmem beta-karotenu mají výrazně nižší riziko vzniku šedého zákalu, který je častou příčinou slepoty.
Dýně je také jedním z nejlepších zdrojů luteinu a zeaxantinu, což jsou sloučeniny, jež jsou spojovány s nižším rizikem věkem podmíněné makulární degenerace (AMD) a šedého zákalu. Poškození očních buněk volnými radikály pak mohou zabránit vitaminy C a E.
Velkým benefitem tohoto plodu je rovněž skutečnost, že může snižovat riziko rakoviny, při které dochází k abnormálnímu růstu buněk. Rakovinové buňky produkují volné radikály, které jim pomáhají se rychle množit. Dýně má oproti tomu vysoký obsah karotenoidů, což jsou sloučeniny, které mohou fungovat jako antioxidanty a volné radikály neutralizovat. To může pomoci v ochraně před některými druhy rakoviny.
Například analýza 13 studií ukázala, že lidé s vyšším příjmem alfa-karotenu a beta-karotenu měli výrazně nižší riziko rakoviny žaludku. Podobným výsledkem skončilo i mnoho dalších studí na lidech, podle kterých mají osoby s vyšším příjmem karotenoidů nižší riziko rakoviny krku, slinivky břišní, prsu a dalších nádorů. Na druhou stranu si vědci nejsou jisti, zda za touto skutečností stojí samotné karotenoidy, nebo například životní návyky osob, které konzumují stravu bohatou nejen na karotenoidy.
Obsažený draslík, vitamín C a vláknina mohou také zlepšovat zdraví srdce. Studie ukázaly, že lidé s vyšším příjmem draslíku mají nižší krevní tlak a nižší riziko mrtvice. Vysoký obsah antioxidantů pak chrání LDL cholesterol před oxidací, během které dochází k jeho shlukování podél stěn cév, což může zvyšovat riziko srdečního onemocnění. Pozitivní vliv má pak dýně také na zdraví pokožky a působí jako přírodní ochrana proti slunci a škodlivému UV záření.