Zpět na výpis

JÍST ZDRAVĚ JE DRAHÉ?

Časté tvrzení lidí, co chtějí zhubnout, ale do světa stravy ještě moc nepronikli je takové, že jíst zdravě je drahé a tím pádem si to nemůžou dovolit.

Ti stejní lidé taky ale velmi často nechají každý den nějaký ten peníz za cigarety, pivo, kávičku nebo dortík. Ale to jen tak bokem…

Ve skutečnosti po proniknutí do problematiky stravování zjistí, že tomu tak není.

Pokud se člověk naučí nakupovat potraviny tak, aby dostal, co potřebuje, může ho takové „zdravé stravování“ vyjít podstatně levněji než stravování, které vedl doposud.

Je to lehká matematika a chce to jen přemýšlet za co, kde a jak utrácet peníze.

Dnes si ukážeme pár tipů, které by vám mohly pomoci ušetřit nějaké ty peníze.


 

Vybírejte chytře 

To, že pytlík ovesných vloček má hezký obal, lákavé písmo a v pozadí stojí nařachaný týpek ještě neznamená, že budou lepší než ty v obyčejném obalu. Důkladně se podívejte na každý produkt a hledejte v něm na čem opravdu záleží, jako je obsah živin, kdo ho vyrobil a kde byl vyroben. Dražší produkt neznamená vždy záruku kvality.
Z obrázku můžete vidět, že žádný rapidní rozdíl mezi těmito produkty není. Vločky od Emco možná obsahují o trochu více vlákniny nebo zanedbatelné množství bílkovin. Ale také jsou více než 2x dražší. 

Zdroj:
Vločky Penny
   /   
Vločky Emco

Nakupujte ve velkém a využívejte slevy

Pokud je to zrovna možné (slevy, akce, výhodná koupě více kusů), vytvořte si zásoby položek, které se nekazí a které často používáte – zmražené ovoce, zelenina, maso, rýže, těstoviny, vločky atp. Totéž platí pro nákup větších balení. Potraviny jako rýže či mražená zelenina vám vydrží a ve větším balení je též mnohdy daleko zajímavější cena. 

Průzkum trhu

V menších městech na to často nenarazíte, ovšem i ve větších řetězcích se s tím dá setkat. Mluvím tady o produktech, které jsou na konci dne zlevněné, protože by je jinak obchod musel vyhodit. Nejčastěji se tak jde setkat s ovocem a zeleninou. Ve větších městech se dá dneska využít i aplikace (Nesnezeno). Nejedná se přímo o obchodní řetězce, ale spoustu podniků ke konci pracovního dne vkládá nespotřebovaná jídla do této aplikace a vy je můžete koupit za podstatně nižší cenu.

 

Přemýšlejte

V podstatě to bude podobné jako u bodu 1. Přemýšlejte o ceně produktu – například arašídové máslo bude obvykle levnější než jiné typy ořechového másla. Některé ovoce, jako jsou banány a pomeranče jsou obvykle levnější, než ovoce jako borůvky nebo avokádo. Cena se samozřejmě také odvíjí od ročního období anebo místa, kde žijete.

 

Nakupujte v závislosti na vašich prioritách – proveďte kompromis

Kvalitní hovězí jako zdroj bílkovin je fajn, ale je to také drahá sranda. Pokud chcete ušetřit najděte kompromis. Vajíčka, mléčné výrobky, kuřecí maso nebo proteinový prášek.

 

Vyvarujte se „fitness“ produktům a balíčkům

Toto platí především pro obchodní řetězce. V poslední době na všem již stojí nálepka fitness anebo vysoký obsah bílkovin. V tomto případě má spoustu lidí zkreslené představy. Mnohdy jsou tyto produkty velice totožné anebo přidaný obsah bílkovin je zanedbatelný – ovšem cena je rapidně vyšší. 

Dalším takovým případem jsou předem rozdělené, naporcované a nabalené produkty dle kalorií. Přestože je to velice pohodné, tak i za tuto věc navíc zaplatíte. Nic není jednodušší, než mít připravenou odměrku v šuplíku a vše si navážit podle sebe.Dejte pozor, kolik toho dostanete za danou cenu

Asi zbytečné zdůrazňovat, ale ono 55 Kč za 100 g lososa opravdu není nic levného.

Nenechte se zlákat nižší cenou za daný produkt. Kontrolujte, kolik ve výsledku za danou cenu dostanete.
Nyní vám sem přikládám mnou sestavená tři jídla s nutričními hodnotami a cenou. Ceny i kalorie použité k vytvoření vzorových jídel jsem čerpal buď přímo z produktů anebo z běžně dostupných tabulek či cen na internetu. Většinou jsem vyhledával výhodnější balení a produkty v akci.

 

Jak můžete vidět v tabulce, tak výsledná cena za tři normální jídla, který by mohla tvořit základ vašeho jídelníčku vyšla na 56 Kč. Tím bychom mohli říct, že jídlo na celý den nás může při správném přemýšlení a plánování nákupů vyjít na něco málo přes 100 Kč na den.


 • Rise And Shine - Předtréninkový přípravek - 600g

  Rise And Shine - Předtréninkový přípravek - 600g

  690 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Mikina s kapucí | SUPERHUMAN - červená

  Mikina s kapucí | SUPERHUMAN - červená

  Popis produktu Unisex mikina TITANUS na zip s kapucí, je opatřena vyšitým logem titanus u pravé kapsy. Dvouvrstvá kapuce se stahováním pomocí šňůrky,trojitě prošité švy, mikina je celorozepínací s nakládanými kapsami, dolní kraje jsou zakončeny do elasticky vyplétané manžety, rukávy jsou zakončeny taktéž. Pro příjemnější pocit při nošení je materiál na vnitřní straně počesaný.

  779 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko s kapucí a dlouhým rukávem SUPERHUMAN modrá/růžová

  Tričko s kapucí a dlouhým rukávem SUPERHUMAN modrá/růžová

  685 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Longline - černá/růžová

  Tílko SUPERHUMAN - Longline - černá/růžová

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • LETS BANDS POWERBANDS FLEX

  LETS BANDS POWERBANDS FLEX

  240 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Pánská mikina SUPERHUMAN - černá/bílá

  Pánská mikina SUPERHUMAN - černá/bílá

  699 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Dámské trhačky - růžové

  Dámské trhačky - růžové

  165 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Stringer - šedá/černá

  Tílko SUPERHUMAN - Stringer - šedá/černá

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko SUPERHUMAN - černá/oranžová

  Tričko SUPERHUMAN - černá/oranžová

  569 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko s kapucí a dlouhým rukávem SUPERHUMAN šedá/bílá

  Tričko s kapucí a dlouhým rukávem SUPERHUMAN šedá/bílá

  685 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Longline - šedá/růžová

  Tílko SUPERHUMAN - Longline - šedá/růžová

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Longline - bílá/růžová

  Tílko SUPERHUMAN - Longline - bílá/růžová

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko s kapuci - SUPERHUMAN | IRONINHEART - bílé

  Tílko s kapuci - SUPERHUMAN | IRONINHEART - bílé

  Popis produktu Toto pánské tílko je další novinkou kolekce SUPERHUMAN - IRONINHEART. Nové stylové logo velké srdce s činkou , které je zhotoveno kvalitním potiskem (flock) v černo-červené kombinaci se skvěle vyjímá na hrudi tílka od TITANUSU, které je vybaveno kapucí bez tkanic. MATERIÁL A PÉČE: Je vyrobeno ze 100% bavlny, která zaručí dostatečné pohodlí při cvičení. Je úžasně vzdušné a pohodlné. Velmi příjemná látka na nošení, podtrhuje Váš skvělý pocit z tohoto sportovního tílka. · Praní: 40° · Žehlení: střední teplota · Nesušit v sušičce

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Stringer - červená/oranžová

  Tílko SUPERHUMAN - Stringer - červená/oranžová

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Kraťasy SUPERHUMAN černá/oranžová

  Kraťasy SUPERHUMAN černá/oranžová

  475 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
jídelníček + trénink ONLINE TRENÉR
mám zájem