Zpět na výpis

JÍST ZDRAVĚ JE DRAHÉ?

Časté tvrzení lidí, co chtějí zhubnout, ale do světa stravy ještě moc nepronikli je takové, že jíst zdravě je drahé a tím pádem si to nemůžou dovolit.

Ti stejní lidé taky ale velmi často nechají každý den nějaký ten peníz za cigarety, pivo, kávičku nebo dortík. Ale to jen tak bokem…

Ve skutečnosti po proniknutí do problematiky stravování zjistí, že tomu tak není.

Pokud se člověk naučí nakupovat potraviny tak, aby dostal, co potřebuje, může ho takové „zdravé stravování“ vyjít podstatně levněji než stravování, které vedl doposud.

Je to lehká matematika a chce to jen přemýšlet za co, kde a jak utrácet peníze.

Dnes si ukážeme pár tipů, které by vám mohly pomoci ušetřit nějaké ty peníze.


 

Vybírejte chytře 

To, že pytlík ovesných vloček má hezký obal, lákavé písmo a v pozadí stojí nařachaný týpek ještě neznamená, že budou lepší než ty v obyčejném obalu. Důkladně se podívejte na každý produkt a hledejte v něm na čem opravdu záleží, jako je obsah živin, kdo ho vyrobil a kde byl vyroben. Dražší produkt neznamená vždy záruku kvality.
Z obrázku můžete vidět, že žádný rapidní rozdíl mezi těmito produkty není. Vločky od Emco možná obsahují o trochu více vlákniny nebo zanedbatelné množství bílkovin. Ale také jsou více než 2x dražší. 

Zdroj:
Vločky Penny
   /   
Vločky Emco

Nakupujte ve velkém a využívejte slevy

Pokud je to zrovna možné (slevy, akce, výhodná koupě více kusů), vytvořte si zásoby položek, které se nekazí a které často používáte – zmražené ovoce, zelenina, maso, rýže, těstoviny, vločky atp. Totéž platí pro nákup větších balení. Potraviny jako rýže či mražená zelenina vám vydrží a ve větším balení je též mnohdy daleko zajímavější cena. 

Průzkum trhu

V menších městech na to často nenarazíte, ovšem i ve větších řetězcích se s tím dá setkat. Mluvím tady o produktech, které jsou na konci dne zlevněné, protože by je jinak obchod musel vyhodit. Nejčastěji se tak jde setkat s ovocem a zeleninou. Ve větších městech se dá dneska využít i aplikace (Nesnezeno). Nejedná se přímo o obchodní řetězce, ale spoustu podniků ke konci pracovního dne vkládá nespotřebovaná jídla do této aplikace a vy je můžete koupit za podstatně nižší cenu.

 

Přemýšlejte

V podstatě to bude podobné jako u bodu 1. Přemýšlejte o ceně produktu – například arašídové máslo bude obvykle levnější než jiné typy ořechového másla. Některé ovoce, jako jsou banány a pomeranče jsou obvykle levnější, než ovoce jako borůvky nebo avokádo. Cena se samozřejmě také odvíjí od ročního období anebo místa, kde žijete.

 

Nakupujte v závislosti na vašich prioritách – proveďte kompromis

Kvalitní hovězí jako zdroj bílkovin je fajn, ale je to také drahá sranda. Pokud chcete ušetřit najděte kompromis. Vajíčka, mléčné výrobky, kuřecí maso nebo proteinový prášek.

 

Vyvarujte se „fitness“ produktům a balíčkům

Toto platí především pro obchodní řetězce. V poslední době na všem již stojí nálepka fitness anebo vysoký obsah bílkovin. V tomto případě má spoustu lidí zkreslené představy. Mnohdy jsou tyto produkty velice totožné anebo přidaný obsah bílkovin je zanedbatelný – ovšem cena je rapidně vyšší. 

Dalším takovým případem jsou předem rozdělené, naporcované a nabalené produkty dle kalorií. Přestože je to velice pohodné, tak i za tuto věc navíc zaplatíte. Nic není jednodušší, než mít připravenou odměrku v šuplíku a vše si navážit podle sebe.Dejte pozor, kolik toho dostanete za danou cenu

Asi zbytečné zdůrazňovat, ale ono 55 Kč za 100 g lososa opravdu není nic levného.

Nenechte se zlákat nižší cenou za daný produkt. Kontrolujte, kolik ve výsledku za danou cenu dostanete.
Nyní vám sem přikládám mnou sestavená tři jídla s nutričními hodnotami a cenou. Ceny i kalorie použité k vytvoření vzorových jídel jsem čerpal buď přímo z produktů anebo z běžně dostupných tabulek či cen na internetu. Většinou jsem vyhledával výhodnější balení a produkty v akci.

 

Jak můžete vidět v tabulce, tak výsledná cena za tři normální jídla, který by mohla tvořit základ vašeho jídelníčku vyšla na 56 Kč. Tím bychom mohli říct, že jídlo na celý den nás může při správném přemýšlení a plánování nákupů vyjít na něco málo přes 100 Kč na den.


 • Arašídové máslo s mléčnou čokoládou - 500g

  Arašídové máslo s mléčnou čokoládou - 500g

  219 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Longline - šedá/oranžová

  Tílko SUPERHUMAN - Longline - šedá/oranžová

  Popis produktu Pánské stylové elastické tílko hodící se nejen do posilovny, ale i na všední každodenní nošení. Tílko je opatřeno logem SUPERHUMAN, které je zhotoveno kvalitním potiskem (flock).

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko SUPERHUMAN (elastické) - červená/černá

  Tričko SUPERHUMAN (elastické) - červená/černá

  569 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko SuperHuman - Gainz on the Way

  Tričko SuperHuman - Gainz on the Way

  599 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko SUPERHUMAN - bílá/černá

  Tričko SUPERHUMAN - bílá/černá

  569 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko s kapucí a dlouhým rukávem SUPERHUMAN modrá/oranžová

  Tričko s kapucí a dlouhým rukávem SUPERHUMAN modrá/oranžová

  Popis produktu DOPRODEJ STARÉ KOLEKCE GILDAN! Pohodlné tričko s kapucí a dlouhým rukávem, které má mírně protažený výstřih do O a boční švy. Tričko je pohodlné na dotek a vhodné jak na cvičení, tak na všední nošení.

  390 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • BIZON GYM LEGÍNY - ČERNÉ

  BIZON GYM LEGÍNY - ČERNÉ

  Popis produktu Bizon Gym legíny Díky příjemnému a velmi flexibilnímu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, Ti zaručí pohodlí při jakémkoliv cvičení a sportu. Krásně tvarují křivky a jsou příjemné na nošení, že je nebudeš chtít svléknout ani během volných dnů. Složení: 80% polyester 20% spandex

  695 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • MACA PERUÁNSKÁ 500 MG | 120 KAPSLÍ

  MACA PERUÁNSKÁ 500 MG | 120 KAPSLÍ

  Popis produktu Maca má blahodárné účinky na náš nervový systém. Napomáhá zlepšit vaši duševní pohodu a náladu, snížit depresi a úzkost, zejména u žen v menopauze. Snižuje stres a úzkost a zvyšuje fyzickou odolnost. Díky své vysoké energetické a nutriční hodnotě dodává energii a povzbuzuje organismus.

  389 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Trhačky - černo/červené

  Trhačky - černo/červené

  246 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Stringer - černá/oranžová

  Tílko SUPERHUMAN - Stringer - černá/oranžová

  Popis produktu Pánské stylové elastické tílko hodící se nejen do posilovny, ale i na všední každodenní nošení. Tílko je opatřeno logem SUPERHUMAN, které je zhotoveno kvalitním potiskem (flock).

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko s kapucí a dlouhým rukávem SUPERHUMAN černá/oranžová

  Tričko s kapucí a dlouhým rukávem SUPERHUMAN černá/oranžová

  Popis produktu Pohodlné tričko s kapucí a dlouhým rukávem, které má mírně protažený výstřih do O a boční švy, má nový kvalitnější potisk a je k dostání ve více barvách. Tričko je opatřeno štítky Titánus s vyšitým logem v zadní části trika.

  685 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tepláky SUPERHUMAN modrá/oranžová

  Tepláky SUPERHUMAN modrá/oranžová

  Popis produktu Materiál: 50% Bavlna 50% Polyester 320g/m2 Dobře drží tvar , nedochází k vytahání. Potisk Flock.

  895 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tričko SUPERHUMAN - bílá/oranžová

  Tričko SUPERHUMAN - bílá/oranžová

  569 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko SUPERHUMAN - Stringer - červená/bílá

  Tílko SUPERHUMAN - Stringer - červená/bílá

  Popis produktu Pánské stylové elastické tílko hodící se nejen do posilovny, ale i na všední každodenní nošení. Tílko je opatřeno logem SUPERHUMAN, které je zhotoveno kvalitním potiskem (flock).

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
 • Tílko s kapucí - SUPERHUMAN - ČERNÁ/BÍLÁ

  Tílko s kapucí - SUPERHUMAN - ČERNÁ/BÍLÁ

  Popis produktu Pánské stylové tílko titánus s kapucí, hodící se nejen do posilovny, ale i na všední každodenní nošení. Díky vysoké kvalitě dobře odvádí pot. Tílko je potištěno logem SUPERHUMAN, které je zhotoveno kvalitním potiskem (flock).

  585 Kč

  ZOBRAZIT DETAIL
jídelníček + trénink ONLINE TRENÉR
mám zájem