11.listopad

TUKY VE VÝŽIVĚ - ZDRAVÉ A NEZDRAVÉ

posted by Aleš Lamka

Tuky – zdravá nebo zlá věc pro naše tělo? Jak to tedy vlastně je.

Jednu dobu se tuky vynechávaly díky jejich zápornému vlivu na cholesterol, zdraví a ukládání do tukových. Tuky byly jasné zlo!

Je tomu opravdu tak a nebo jsme bohudík pokročili dopředu. Zjistili více informací a dospěli k závěru, že to s tuky nebude tak hrozné, jak se myslelo?

 


Dobré a špatné tuky

Transmastné – Nejhorší možné tuky, které můžeme konzumovat. Jsou to chemicky přetvořené nenasycené tuky. Díky chemické úpravě se prodlužuje životnost produktu. Klasický příklad jsou fast foody. Tyto tuky nejsou zdravé pro tělo. Nepřináší žádné větší benefity. Mají velkou šanci uložení do tukových zásob. Zvyšují hladinu cholesterolu.

Nasycené – Obsahují více cholesterolu. Najdeme je v těchto potravinách: červené maso, slanina, mléčné produkty, vejce. Většinou se nachází při pokojové teplotě v pevném stavu. Nejsou pro tělo tak zdravé jako nenasycené. Obsahují trochu více cholesterolu. Z jídelníčku bychom je vyřazovat neměli. Měli bychom z nich do sebe dostat přibližně 10% z celkového energetického denního příjmu. Tyto tuky mají větší tendenci na uložení do tukových zásob. Pomáhají zlepšovat tvorbu testosteronu.

Nenasycené – Většinou obsahují spoustu minerálů, což je prospěšné pro tělo. Zlepšují činnost srdce Mají velmi malou tendenci ukládat se do tukových zásob. Jsou výborný zdroj energie pro tělo. Pomáhají zvyšovat hladinu testosteronu. Najdeme je například v těchto potravinách: Řepkový, olivový, vlašský olej, ořechy, avokádo, semena. Měli bychom z těchto tuků přijmout přibližně 20% kcal z celkového denního příjmu.

Polynasycené – Velmi důležité mastné kyseliny pro naše tělo. Bohužel se vykytují v naší stravě velmi málo. Patří sem například: omega3/6, Ryby, Mořské věci, řepkový, slunečnicový olej. Působí kladně na naše zdraví a stavbu těla. Prevence kožních nemocí a problémy s klouby. Nemají tendenci ukládat se do tuků a pomáhají zlepšovat hladinu testosteronu. Pomáhají zlepšovat citlivost na inzulín, což je velký benefit. Doporučuji denně přijímat tyto mastné kyseliny v poměru 1:20 oproti zbytku tuků.

 

Počkat a co ty vejce?

Vejce jsou nasycené i nenasycené, takže střed. Naštěstí z nich nemusíme mít strach, protože zároveň obsahují velkou škálu benefitů jako jsou minerály, vitamíny, kvalitní a perfektně využitelné bílkoviny. Studie dokonce ukazují, že pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v těle.

 

Souhrn

Vyvarujte se transmastným tukům. Nebojte se nasycených tuků, ale více používejte nenasycené. Správný denní příjem tuků, který by měl činit +- 30% celkových přijatých kcal, by vám měl zajistit správné vylučování hormonů, zdravé tělo zevnitř, zdravé tělo zvenčí, dostatek energie na fungování. Tuky rozhodně nevynechávejte ze své stravy. Jsou potřeba pro pořádné výsledky. A to ať už dřeme v posilovně a nebo chceme žít správně

Zde přikládám video na toto téma. Příjemnou podívanou a ať to roste!

KOMENTÁŘE

Buď první, kdo přidá komentář!

NAPSAT KOMENTÁŘ