Q&A

JÍDLO

F
Filip Talášek | 19. 09. 2018

Zdravím, chcel by som sa opýtať ako je to s naberanim, respektíve kontrolou výsledkov behom pomalého naberania( malý surplus) vážim sa raz týždenne, a snažím sa mať tak cca +- 200/300g viac, problém je ale v tom že ta váha strašne skáče, zvyknem sa vážiť nedeľu vždy za rovnakých okolností, raz mi to ide pekne hore +200g ťahám tak 2 týždne po sebe potom na 3 to zrazu padne o pol kila(nič nezmenim) a potom zrazu o ďalší týždeň mám zase +150g cca. Sol a vodu držím konstnastne, stravu taktiež. Nehovoriac o tom že keď sa odvážm napríklad stredu tak viem mať vahu o kilo viac ako minule vazenie alebo napríklad piatok o 2kila menej... nechápem ako mám potom pozorovať či mám správne kcal a podľa čoho overovať výsledky.

ODPOVĚDĚT
O
Ondra | 18. 09. 2018

Ahoj aleši, zajmala by mě jedna vec. Můj den s treninkem spálí okolo 8000- 9000 kj a můj momentální jídelníček mám mít 14 000 kj to znamená že musím zajíst těch 8000 - 9000 kj + ještě tech 14 000 kj nebo čistě tech 14000 kj ? Mám v tom zmatek ???? ďěkuju za odpověď .

ODPOVĚDĚT
O
Ondřej Veroněk | 21. 09. 2018

Ahoj Ondro, hodnoty uvádíš v kj, což je nezvyk, většinou všichni mluví v kcal, ale nevadí.. :D Hele neřeš výdej při tréninku apod. Zajeď si pevné kcal (Nebo kj, jak chceš..:D) a po týdnu uvidíš, jak ti jídelníček s tvým režimem sedí. Vždy se zvaž a změř pas každý týden na lačno po WC (U pasu vydechni všechen vzduch a zatni břicho, měř si pas pod pupíkem) Pak uvidíš, jestli přibereš nebo zhubneš a jestli pas půjde dolu nebo nahoru. Pak už jde jen o to, jestli chceš nabírat nebo hubnout, což jsi bohužel nenapsal. Každopádně doufám že jsem ti poradil a ať to roste! :)

ODPOVĚDĚT
M
Marek Lisák | 09. 09. 2018

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na optimální příjem živin. Je mi 26 let, měřím 175 cm a vážím 86cm. Postavou jsem středně oplácaný. Jsem začátečník. Cvičím 3x týdně, vždy hodinu pod dohledem kamaráda - dlouhodobého cvičence; vždy konkrétní partie; a rád bych současně hubl i přibíral, případně nejdříve pouze přibíral hlavně svaly. Jím 6x denně a aktuálně dodržuji toto: 2000kcal; 170g bílkovin, 200g sacharidů, 70g tuků. Nevím, zda je to málo anebo hodně, hlavně co se týče celkové výše kcal; ale hlavně příjmu bílkovin a tuků. Snažil jsem se toto vypočítat na různých zdrojích, ale pokaždé mi vychází něco jiného, ale většinou se to liší právě vyšším počtem denního příjmu a sacharidů (například komplet 2500kcal a 300g sacharidů). Rád bych optimalizoval výsledky už od začátku. Děkuji

ODPOVĚDĚT
M
Michal Tetour | 14. 09. 2018

POkud cvičíš 3x týdně neboj se jít klidně na 190 g bílkoviny, 450g sacharidů, 90 gramů tuků. Pak zkoušej co ti vyhovuje víc (jestli víc sacharidů nebo tuků). Záleží také co se ti děje při přijmu 2000 kcal(nabíráš nebo po tom hubneš? ) nabírat a hubnout je dost zvláštní(doporučuju nějakej silovej trénink/objemovej), to jak se tam rozepsal makroživiny je spíš na nabíračku(musíš poznat jak tvoje tělo na tohle reaguje) 2000 kcal na nabírání svalů je u chlapa málo a můj skok na 3400 by byl asi moc :) doporučuju si zaplatit někde jídelák nebo si o tom něco nastudovat jak poznat a jak postupně přidávat. Určitě neskákej z 2000 kcal na 3400 :D by si mohl prasknout taky

ODPOVĚDĚT
M
Marek Lisák | 14. 09. 2018

@Michal Tetour: Napsal jsem to hloupě - rád bych zhubl tuk a místo něj nabíral/budoval svalovou hmotu. Takže současně uživit budování svalstva, ale mít určitý deficit energie, abych přitom hubl. Každopádně jsem si to teď zvýšil na 2500kcal: 180g bílkoviny, 280g sacharidů, 70g tuků, tak ucidím co to se mnou udělá. 3400kcal mi fakt přijde přepal, když u toho nedělám kardio :) ale i tak díky za reakci

ODPOVĚDĚT
M
Michal Tetour | 16. 09. 2018

@Marek Lisák: Jestli chceš hubnout tuk a nabírat svaly tak zařaď do tréninku vždy na začátků základní cvik s větší vahou. To znamená bench, dřep, mrtvý tah za začátek tréninku(vždy jen jeden z nich). Kratší pauzy pak u dalších cviků, nebál bych se nějakého fullbody tréninku, ale vždy jednu z partií procvičit např 2-3 cviky včetně toho základního. Zkus 2500 kcal a uvidíš kolik kg shodíš týdně.. je zbytečný mít příliš velký skok třeba 5 kilo za týden :)

ODPOVĚDĚT
D
Dan | 03. 09. 2018

Ahoj Aleši. Je mi 15 let nedržím žádný jídelníček a stejně mi přijde že i když jen cvičim tak se rýsuju. Myslíš si že ve vývinu to klukům roste tak nějak samo(svaly perverzáku????)? A ještě názor na bramborovou kaši s polotučným mlékem. Díky a ať to roste

ODPOVĚDĚT
O
Ondřej Veroněk | 12. 09. 2018

Ahoj Dane, ze začátku to roste velmi rychle. Je to veliký šok pro tělo, ale čím déle cvičíš, jde to pomaleji. Dále.. To že nedržíš jídelníček a cvičíš - sám sebe obíráš o gainy - Vem si, kde by jsi byl, kdybys držel Jídelníček a správně regeneroval. Vím to z vlastní zkušenosti. Rok na špatném jídelníčku - +2kg za půl roku oproti jídelníčku od Aleše - +cca 9kg za půl roku a 14,5 kg za rok. Jinak to že rýsuješ (nejspíš máš žilnatou postavu, břišaky apod.) je nejspíš nedostatkem jídla.. Jelikož jis nepravidelně, nelze poznat, zda jsi v kalorickém plusu nebo deficitu. Podle mě ale máš jídla málo. Myslím že jsi podobný mě, také se lehce vyrýsuju, ale za to potřebuju hodně jist. Ještě bych dodal, že s navyšujicím věkem postupně klesá testosteron, ale to neznamená, že nelze mít ve 45 svalnatou postavu.. Někomu jde také o zdraví a o to, aby se cítil dobře. Doufám, že jsem ti odpověděl na dotazy a že jsem ti pomohl. Doporučuji zařídit jidelák a správně spát, regenerovat a poroste to! :)

ODPOVĚDĚT
M
Mirka | 28. 08. 2018

Ahoj Aleši, jak prosím stanovuješ denní příjem kcal v jídelníčku? Když mám př. bazál někde kolem 1500, tak kolik bych měla sníst? Cvičím aspoň 4x týdně, mírně silový tréning (cvičím v Contours - cca 1h trénink, kdy střídám cardio a stroje po 50 sekundách).

ODPOVĚDĚT
M
Mirka | 28. 08. 2018

ještě jsem zapoměla upřesnit je mi 30 a vážím asi 68kg (cca 170cm) díky M.

ODPOVĚDĚT
O
Ondřej Veroněk | 01. 09. 2018

@Mirka: Ahoj Mirko, každý z nás je trošičku jiny. Každý jinak trénuje, každý má jiný metabolizmus atd. Takže nejde o někom jen tak říci, že by měl mít tolik a tolik kcal. Ty si musíš zjistit svůj kcal nautral,tedy množství kcal, na kterých nic nepriberes, ani nezhubnes. Pak si polož otazku, zda chceš hubnout či nabírat. Pokud hubnout, jdi do kalorické deficitu (trošku kcal do mínusu) a pokud nabírat, jdi do kalorického plusu (trošku kcal do plusu). Důležité je kontrolovat a řídit se výsledky. Doporučuji skouknout videa od Aleše, má to skvěle vysvětleny, případně mu napsat o Jídelníček a trénink. Mimochodem, mohlo by tě zajímat "JAK SI UPRAVOVAT JÍDELNÍČEK A TRÉNINK PRO VÝSLEDKY | QNA 111" Doufám, že jsem ti poradil. Ať to roste! :)

ODPOVĚDĚT
starší komentáře
NAPSAT DOTAZ