Seřadit od nejstaršího
 • Jan Hemmer uživatel

  • Už delší dobu se zabývám otázkou ideologie našeho sportu. Ať už se jedná o skromné úvahy v mojí hlavě nebo horlivé debaty v kruhu mých přátel, vždy bohužel dochází k jakémusi rozhořčení.
  • Rád bych se řídil myšlenkou, že jsme si v posilovně každý roven. Ano, většina z nás je tu ze stejného důvodu - chceme se zlepšit, být silnější, větší, hubenější,... Věřte mi, že jsem se o to opravdu dlouho snažil, ale zkušenosti jakožto cvičence i zaměstnance fitness centra mě od této skvostné filozofie odvedly do ponurejších míst.
  • Netajím se tím, že za nejlepší éru kulturistiky považuji Arnoldovu dobu. Tato epocha se od naší naprosto liší, takže se pokusím tato období objektivně porovnat. Za Arnolda byl člověk navštěvující posilovnu podivný zjev, za kterým se většina "smrtelníků" na ulici otáčela. Tento sport nebyl rozšířený a byl opředen pavučinou předsudků a neznalosti. I když počet kulturistů této doby je pouhým zlomkem počtu dneška, neznamená to nedostatek osobností. Podle mě právě naopak. Komunita těchto sportovců byla semknutější, vyzařovala porozumění, solidaritu a přátelství. Setkal jsem se už s mnoha argumenty typu "Arnold vyhrával, protože neměl konkurenci.". Většina takových mudroprdů ovšem zapomíná na fakt, že Arnold je člověkem, který se snad nejvíce zasloužil o rozšíření tohoto sportu a je důvodem, proč i v jakémsi zaprděném městečku u nás je slušně vybavená posilovna.
  • Dalším faktem je, že kulturisté minulosti nebyli tak objemní jako ti dnešní (nebavím se o kategoriích classic). Ptám se vás však, je to opravdu jejich nevýhoda? Porovnám-li v hlavě vrcholové kulturisty (dejme tomu držitele titulu Mr. Olympia) minulé a současné, vidím v těch starších něco uměleckého a esteticky krásného. Arnold sám sebe považoval za sochaře, tvrdil, že tělo potřebuje hlavně rovnováhu a přiměřený objem. Dnes vidím honbu za přehnanými objemy, nafouklá břicha připomínající želví krunýř a ideologie sochařství pozvolna mizí...
  • Pravdou je, že cesta na vrchol kdysi a nyní má cosi společného. Všichni vrcholoví kulturisté používali steroidy. Je to zavrženíhodné? Podle mě určitě ne. Je to jejich životní volba, za kterou si sami nesou riziko a sklízejí i určité ovoce. Doping bohužel ke kulturistice patří už několik let. Na druhou stranu, v minulosti se spoléhalo především na "méně nebezpečné" látky. Absence růstového hormonu zabránila atrofiím vnitřních orgánů a větším "nepřirozeným" objemům.
  • Pokud srovnám tréninkové metody, vidím věc z dvou úhlů pohledu. Za výsledky obou generací vidím velkou dřinu a disciplínu. Ovšem, mé srdce opět bije pro minulost. Tréninky byly plné chyb v technice, bizarních strojů a cviků, ovšem i tak bychom většinu posiloven zařadili do kategorie "železárna". Z dostupných záznamů tréninku vidíme, že osobnosti jako Arnold Schwarzenegger, Lou Ferigno nebo Franco Columbu sázeli na klasiku a měli v sobě velký kus vzpěrače. U dnešních kulturistů na druhou stranu vidíme propracovanější plány, stroje a cviky a krásná fitness centra. Je tu ovšem i fakt, že vrcholový bodybuilding dnešní doby se opírá spíše o pumpování a odpovídající doping, který této metodě dopomáhá k dosažení výsledku.
  • Mezi současnými sportovci nalezneme sympaťáky. Zarážející je ovšem jejich počet, který absolutně neodpovídá rozmachu našeho sportu. Opravdu považujete lidi, jako je Phil Heath a Kai Greene, za osobnosti ovlivňující kulturistiku ve smyslu vrcholového reprezentanta naší ideologie?
  • Možná jsem staromódní, ale myslím, že pojem "být vrcholový představitel tohoto sportu" je i o určitých hodnotách. Čest, přátelství, disciplína a ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL. Instagram je nyní plný lidí, co se hlásí k "fitness lifestyle". V opravdu velké míře jsou tito lidé pokrytci, kteří se chlubí především svými návštěvy mekáče a následnou fotkou čtyř břišáků před zrcadlem. Tímto tempem se podle mě kulturistika a fitness dostane do situace, kdy jí ostatní neinformovaní lidé přestanou rozumět jako kdysi. Není toto chování "představitelů fitness" matoucí? Neměl by jít takový člověk příkladem? Ukázat nám CHARAKTER, tvrdou práci a odříkání namísto chlastání v barech vykompenzovaným selfíčkem v posilovně, kdy je jedinec ověnčen kvalitním oblečením? Neunavuje vás vidět šedesátikilové borce, co se "profesionálně" baví o "sypce" už v 16 letech?
  • Pokud jste článek dočetli až sem, děkuji vám za pozornost. Neberte prosím vše vážně, ale spíše s rezervou, každý z nás má svůj názor, který se v průběhu života mění. Proto budu rád, pokud sem napíšete VAŠE NÁZORY na dnešní kulturistiku. Co byste pochválili a co zkritizovali?
  Přeji vám hodně zdraví a úspěchů ve cvičení.                                                                                                                                                                                                                                                                                        Hans

  Zobrazit více 16. 01. 2019, 22:18
 • Lukáš Novotný administrátor

  Co na to napsat :) Určitě máš ve spoustu věcech pravdu .. tedy ve všem .. je to názor a ten ti nikdo brát nebude. Já bych to řekl asi takhle .. když já ve svých 15-ti letech poprvé navštívil fitko a na krátkou dobu začal cvičit.. připadalo mi to stejné jako píšeš ty ve svých řádcích .. né že by už jsme neměli moderní stroje, né že by v té době už nebyl doping a podobné .. ale je to už pár let .. cvičení a fitness nebylo tak rozšířené .. a už vůbec né tady u nás v tom malým městečku.

  Z celé základní školy jsem cvičil snad jediný .. spolužáci to také nechápali .. to, že jsem nabral nějaký sval jim přišlo divné a celkem nechutné (hlavně holkám) .. i když jsem tam chodil se staršíma a měli už něco odcvičeno, dneska vím, že jsme spoustu věcí dělali technicky špatně .. neřešili jsme extra jídlo .. prostě nás to bavilo .. a bavilo se zlepšovat, posouvat výkony a váhy .. břicho? To nikdo neřešil :D Pořádnej pupek pro nás byl základ pro lepší bench ... a to bylo to .. bylo to malé .. bylo v tom pár lidí ..nebylo to trendy celosvětově .. když budeš mít malý rodinný podnik, taky to bude jiné, než obrovská firma s lidmi co ani neznáš.

  Dalším aspektem je dnešní doba .. váže se to samozřejmě i k předchozím řádkům - ALE ... Cvičení, fitness, kulturistika je dneska trend .. jako jsme dřív koukali na pokémony .. tak dneska jsou zase jiné trendy.

  Bohužel, dnešní trendy jsou trošku zvláštní a v době sociálních sítí mají lidi pocit, že se musí porovnávat, dokazovat si různé věci a samozřejmě ukázat to všem okolo.Navíc .. fitness je momentálně perfektní byznys .. ať se podíváš dneska kamkoliv .. vidíš věci okolo fitness .. suplementy, zázračné hubnoucí přípravky, polonahé holky a vyřezaný týpci na IG .. takže prostě lidi mají pocit, že pokud oni to dělat nebudou .. jsou vlastně pozadu .. dnešní doba to umožňuje .. dříve by nikoho nenapadlo a ani by si nedovolil vypustit na internet to co tam je dnes .. youtube, tik-tok, instagram ...

  Hezká holka, která bude mít trošku ucházející postavu a nebude ji vadit fotit se polonahá .. nemusí řešit co vystuduje .. založí si instagram a vydělává .. já furt jen přemýšlím, kde se berou ty lidi co ten všechen odpad sledují :D

  Znám týpky, který nikdy nezajímalo cvičení ani jejich tělo .. jen je prostě strhla tahle lavina trendu .. dneska je každej druhej fuck-boy fitnessák, dělá jídelníčky a motivuje ostatní.Podle mě je to jen o těch sledujících ... každý si na to udělá názor sám. A podle mě ... ty jsi jeden z těch rozumných .. době neporučíš .. musíš to prostě zkousnout a nebo s tím něco velkoobjemově dělat :D

  No .. vykecal jsem se :D Asi to nemá hlavu a patu .. ale aspoň máte co číst :D

  Zobrazit více 17. 01. 2019, 00:49