16.duben

ANTINUTRIENTY | KAZÍ NAŠE HUBNUTÍ A SVALOVÝ RŮST?

posted by Aleš Lamka

Antinutrienty

Co tento pojem vůbec znamená? Slyšeli jste už o něm a měli bychom se ho bát?

 

Co víme

Antinutrienty jsou přírodní anebo syntetické složky, které souvisí s absorpcí živin.   Inhibitory správného rozložení a využití proteinu blokují či zpomalují funkce trypsinu, pepsinu a dalších enzymů, které pomáhají bílkoviny správně rozložit. Díky zpomalenému trávení může přijít pocit nafouknutí, což poznáme kvůli plynům, které se budou tvořit v našich střevech.

I mí klienti velmi jednoduše poznají pocit nafouknutí. Prostě se cítíte jako balon, který občas musí lehce ujít. Když kontrolujeme výsledky diet měřením břicha, mohou se následně výsledky lišit o 1 i 2 centimetry v obvodu okolo pupíku.

 

Konkrétní příklady

Bowman-Birk trypsin inhibitor se nachází v sójových fazolích. Blokuje vstřebání a využití některých aminokyselin, například serinu.

Lipázové inhibitory správného rozložení tuků blokují správné vstřebání některých tuků. Viz některé léky proti obezitě, které dovolují některým druhům tuků projít trávením bez využití.

Existují i amylázové inhibitory, které blokací některých enzymů ovlivňují vstřebání sacharidů. Jak jednoduchých, tak složených. Blokují vyloučení jednoduchých cukrů a jejich vstřebání. Tyto blokátory jsou často obsaženy ve fazolích.

Inositol ovlivňuje vstřebání minerálů jako je vápník, hořčík, zinek, měď a železo. Nachází se v semínkách a oříškách.

Glukosinoláty nacházející se v brokolici, kapustě a květáku mohou bránit jódu a tím funkci štítné žlázy. Příliš velký příjem vlákniny může mít negativní vliv na vstřebání látek kvůli zrychlení průchodu střevy, a tím nedostatečným časem pro strávení.

Některé proteiny mohou být sami o sobě antinutrienty. Například blokátory trypsinu a lecitinu v některých druzích zeleniny. Tyto enzymy zhoršují průběh vstřebání.

 

Závěr

Antinutrienty se nacházejí ve většině jídel v různém množství. Tepelné úpravy jídel jako například vaření mohou kupodivu zvýšit kvalitu některých potravin díky snížení obsahu antinutrientů.

Největší zdroje antinutrientů jsou tvrdá semena, některé ořechy jako pistácie, mandle, arašídy, kešu, lískové ořechy, otruby, špenát a některá sójová jídla.

Mírný obsah antinutrientů nalezneme také v celozrnných obilovinách, vlašských ořeších a v luštěninách (fazole, hrách, čočka, cizrna).

Bohužel se nelze nijak efektivně zbavit antinutrientů v těchto potravinách, ani delší namáčení bohužel nezaručí nijak drastické snížení a využitelnost některých makroživin, minerálů a vitamínů.

 

Obecně je třeba s touto sníženou využitelností počítat. Je třeba hledat kombinace jídel, které vám nebudou nijak extra vadit, po kterých se budete cítit dobře. Průchod střevy bude optimální, nebudete nafouklí a budete se cítit dobře po energické stránce. Obecně bych doporučoval konzumovat tyto druhy potravin pouze v menší míře a dát důraz na druhy potravin, které podobné antinutrienty neobsahují pro nejefektivnější doplnění živin, minerálů a vitamínů. Tím zaručíme ideální prostředí pro správné funkce těla.

Video s ukázkami přikládám ZDE

KOMENTÁŘE
D
David Severýn | 16. 04. 2018

Super videjko. ????????????️

ODPOVĚDĚT
NAPSAT KOMENTÁŘ